Jak oczyścić powietrze w domu? 5 niezawodnych sposobów!

Niedawny alarm smogowy to doskonała okazja, aby zacząć zastanawiać się nad tym, jakim powietrzem oddychamy i w jaki sposób poprawić jego jakość.

oczyszczaniepowiet.jpg

W ostatnim czasie powietrze w Polsce jest tak zanieczyszczone, że dużo lepsze dla zdrowia jest przebywanie w domu. Mało kto pamięta jednak o tym, że jakość powietrza za oknem wpływa na jakość tlenu w mieszkaniu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym będziesz mogła oddychać pełną piersią!

1. Odkurzanie. Zimą warto to robić nieco częściej. Sięgaj po odkurzacz regularnie, nawet jeśli wydaje Ci się, że w domu jest czysto. Dzięki regularnemu odkurzaniu pozbędziesz się kurzu, który osiadł w najbardziej niewidocznych miejscach. 

2. Nawilżanie. Suche, zimowe powietrze ma zły wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na skórę. Niski poziom wilgotności sprawia, że dużo trudniej radzimy sobie z infekcjami. W domu powinna panować wilgotność na poziomie powyżej 60 %. Dzięki temu pyły stają się cięższe i osiadają na podłodze, skąd możesz je odkurzyć. Jak nawilżyć mieszkanie? Wystarczy, że powiesisz na kaloryferze specjalne pojemniki z wodą. Warto także zainwestować w nawilżacz powietrza.

3. Oczyszczanie. Jeżeli w naszym domu mieszkają alergicy, warto kupić oczyszczacz powietrza. Zasysa on powietrze i przepuszcza przez specjalny filtr, który je oczyszcza. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak jego skuteczność jest znana od dawna.

4. Rośliny. To najłatwiejszy sposób na oczyszczenie powietrza w domu. Kwiaty pochłaniają kurz, dbają o odpowiednie wyciszenie pomieszczeń, a także podwyższają wilgoć. Najlepiej sprawdzi się skrzydłokwiat, dracena, gerbera, bluszcz i paproć. Warto wypróbować również rozmaryn i eukaliptus, które produkują olejki eteryczne odpowiedzialne za nasze samopoczucie.

5. Wietrzenie. Oczywiście nie ma sensu wietrzyć, kiedy na zewnątrz panuje smog, jednak w innych warunkach warto to robić kilka razy dziennie. Zadbaj również o sprawność domowego systemu wentylacyjnego.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 18.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Też mam taki oczyszczacz powietrza. Mam go nie tylko ze względu na smog czy coś, ale ze względu na alergię synów na roztocza. CO do smogu to właśnie apropo Goodair.pl widziałam tam maski antysmogowe i będę się chciała zaopatrzyć w coś takiego.
Dodano: 2019-01-16 22:29:17 Zgłoś nadużycie
Anonim
Z tymi pojemnikami to tez je stosowałam i nic z tego nie wyszło. jak było wcześniej sucho tak było. Dopiero jakikolwiek rezultat dał dopiero oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Mam z sharpa kc d40euw kupiony na Goodair.pl. Właśnie stoi teraz w pokoju u dzieci, wilgotność 54 % ;) a wcześniej było tylko 32%.
Dodano: 2018-12-11 22:16:55 Zgłoś nadużycie
Anonim
@anonim, dobrze wiedzieć, bo ja mam podobnie, że te "stare patenty" wydaje mi się że w ogóle nie działają, też rozejrzę się za takim ultradźwiękowym, jakie marki możecie polecić?
Dodano: 2017-02-01 09:01:41 Zgłoś nadużycie
Anonim
Co do pkt 2 to nie do końca tak jest. Ja bardzo odczuwam w nosie i gardle zbyt suche powietrze. Nawilżacze kaloryferowe i nawet wieszanie mokrych ręczników na drzwiach na niewiele się zdaje. Wiem to z autopsji, że dopiero jak kupiłam w media expercie nawilżacz to moje objawy ustąpiły, a mam jeden z najprostszych modeli, a nie żaden wypas.
Dodano: 2017-01-30 09:28:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×