Jak oczyścić powietrze w domu? 5 niezawodnych sposobów!

Niedawny alarm smogowy to doskonała okazja, aby zacząć zastanawiać się nad tym, jakim powietrzem oddychamy i w jaki sposób poprawić jego jakość.

oczyszczaniepowiet.jpg

W ostatnim czasie powietrze w Polsce jest tak zanieczyszczone, że dużo lepsze dla zdrowia jest przebywanie w domu. Mało kto pamięta jednak o tym, że jakość powietrza za oknem wpływa na jakość tlenu w mieszkaniu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym będziesz mogła oddychać pełną piersią!

1. Odkurzanie. Zimą warto to robić nieco częściej. Sięgaj po odkurzacz regularnie, nawet jeśli wydaje Ci się, że w domu jest czysto. Dzięki regularnemu odkurzaniu pozbędziesz się kurzu, który osiadł w najbardziej niewidocznych miejscach. 

2. Nawilżanie. Suche, zimowe powietrze ma zły wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na skórę. Niski poziom wilgotności sprawia, że dużo trudniej radzimy sobie z infekcjami. W domu powinna panować wilgotność na poziomie powyżej 60 %. Dzięki temu pyły stają się cięższe i osiadają na podłodze, skąd możesz je odkurzyć. Jak nawilżyć mieszkanie? Wystarczy, że powiesisz na kaloryferze specjalne pojemniki z wodą. Warto także zainwestować w nawilżacz powietrza.

3. Oczyszczanie. Jeżeli w naszym domu mieszkają alergicy, warto kupić oczyszczacz powietrza. Zasysa on powietrze i przepuszcza przez specjalny filtr, który je oczyszcza. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak jego skuteczność jest znana od dawna.

4. Rośliny. To najłatwiejszy sposób na oczyszczenie powietrza w domu. Kwiaty pochłaniają kurz, dbają o odpowiednie wyciszenie pomieszczeń, a także podwyższają wilgoć. Najlepiej sprawdzi się skrzydłokwiat, dracena, gerbera, bluszcz i paproć. Warto wypróbować również rozmaryn i eukaliptus, które produkują olejki eteryczne odpowiedzialne za nasze samopoczucie.

5. Wietrzenie. Oczywiście nie ma sensu wietrzyć, kiedy na zewnątrz panuje smog, jednak w innych warunkach warto to robić kilka razy dziennie. Zadbaj również o sprawność domowego systemu wentylacyjnego.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 18.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Z tymi pojemnikami to tez je stosowałam i nic z tego nie wyszło. jak było wcześniej sucho tak było. Dopiero jakikolwiek rezultat dał dopiero oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Mam z sharpa kc d40euw kupiony na Goodair.pl. Właśnie stoi teraz w pokoju u dzieci, wilgotność 54 % ;) a wcześniej było tylko 32%.
Dodano: 2018-12-11 22:16:55 Zgłoś nadużycie
Anonim
@anonim, dobrze wiedzieć, bo ja mam podobnie, że te "stare patenty" wydaje mi się że w ogóle nie działają, też rozejrzę się za takim ultradźwiękowym, jakie marki możecie polecić?
Dodano: 2017-02-01 09:01:41 Zgłoś nadużycie
Anonim
Co do pkt 2 to nie do końca tak jest. Ja bardzo odczuwam w nosie i gardle zbyt suche powietrze. Nawilżacze kaloryferowe i nawet wieszanie mokrych ręczników na drzwiach na niewiele się zdaje. Wiem to z autopsji, że dopiero jak kupiłam w media expercie nawilżacz to moje objawy ustąpiły, a mam jeden z najprostszych modeli, a nie żaden wypas.
Dodano: 2017-01-30 09:28:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×