Jak rozpoznać pierwsze objawy anoreksji u dojrzewającej córki?

Jak wychowywać dziecko, aby kochało swoje własne ciało? Co możesz zrobić, gdy jest już za późno?

anorektyczkkka.jpg

Anoreksja to choroba tragiczna w skutkach, która niestety rozpoczyna się bardzo niewinnie... Aby w porę zauważyć pierwsze objawy, musimy bacznie obserwować zachowanie nastolatki, co czasami jest trudne. Choć zaburzenia odżywiania mogą pojawić się w każdym wieku, najbardziej narażeni są młodzi ludzie- to właśnie uciążliwy okres dojrzewania sprawia, że zaczynają przyglądać się swojemu ciału, mając coraz więcej wymagań. Jak rozpoznać pierwsze objawy anoreksji u córki? Oto 4 niepokojące sygnały.

Podjadanie

Mimo że Twoja córka cały czas traci kolejne kilogramy, wydaje Ci się, że bardzo dużo je? Osoby cierpiące na zaburzenia żywienia, chcą "odwrócić" uwagę od swojego problemu, dlatego bardzo często sięgają do lodówki. Zwróć jednak uwagę na to, jaka jest ilość i jakość produktów wybieranych przez Twoje dziecko. 

Wycofanie

Anoreksja objawia się przede wszystkim utratą wagi, jednak jest chorobą o podłożu psychicznym. To właśnie "w głowie" powinniśmy szukać jej przyczyn. Jeżeli zauważyłaś, że córka od jakiegoś czasu unika kontaktu z rówieśnikami, a zwyczajne wyjście do szkoły jest dla niej stresujące, pora na szczerą rozmowę, która swój finał może mieć nawet u psychologa. Pamiętaj, że im wcześniej zdobędziesz się na zdiagnozowanie problemu, tym szybciej pomożesz nastolatce.

Wstyd 

Poczucie wstydu jest związane z jedzeniem w towarzystwie. Chorzy uważają, że cały czas mają problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, przez co zwyczajnie wstydzą się jeść z bliskimi, nie mówiąc o jedzeniu w miejscach publicznych, takich jak szkoła. Cały czas odczuwają lęk przed przytyciem. Jeśli nastolatka od jakiegoś czasu woli jeść posiłki w swoim pokoju, unikając innych, powinno Cię to zaniepokoić.

Ćwiczenia

Oczywiście nie ma nic złego w dbaniu o sylwetkę, jednak jeśli Twoja córka każdą wolną chwilę poświęca wysiłkowi fizycznemu, który ją wykańcza, prędzej czy później zacznie wyniszczać swój organizm. Granica między zdrowym trybem życia a kompulsywnymi ćwiczeniami jest bardzo cienka. Nadmierne ćwiczenia mogą być sposobem na odwrócenie uwagi od myślenia o jedzeniu...

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 07.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×