Jak ustalić ryzyko wystąpienia udaru?

Udar dotyka coraz więcej osób. Sprawdźcie, czy jesteście w grupie ryzyka.

Jak ustalić ryzyko wystąpienia udaru

Przyczyn udaru mózgu jest wiele. Wśród nich wyróżnia się: obciążenie genetyczne, zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, migrenę, palenie papierosów, picie alkoholu, nadwagę, otyłość, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze, a czy zażywanie środków antykoncepcyjnych. 

Jak wiadomo, jednak każdy jest indywidualną jednostką. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio postanowili sprawdzić, na ile można oszacować ryzyko wystąpienia udaru u pacjenta. Doszli do wniosku, że wiele o tym mówi... czas, w jakim damy radę ustać na jednej nodze. 

Zbadano 1300 osób - kobiet i mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 67 lat. Poproszono ich, aby stanęli na jednej nodze i mieli przy tym otworzone oczy. Okazało się, że osoby, które ponad 20 sekund walczyły o utrzymanie równowagi, miały także gorsze wyniki w testach funkcji poznawczych i to właśnie u nich występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu nerwowego, a także udaru. 

Zobaczcie także: Poznaj wrogów cholesterolu

Prowadzącym badania był Yasuharu Tabara. Twierdzi on, że ten prosty test wykrywa wady postawy, które pozostawione bez interwencji lekarskiej, mogą przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania mózgu. 

Wierzycie w to? Przyznajcie się, kto teraz stanie na jednej nodze?Zobaczcie także: Foto: Shuttestock

Dodał(a): Natalia , Niedziela 21.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Kasandra31
Sama nigdy nie uważałam się za osobę, którą można by było zaliczyć do grupy ryzyka wiążącej się z udarem mózgu. Zdrowo się odżywiałam, dbałam o siebie, a jednak mimo wszystko stało się. Nie wiedziałam, jak poradzę sobie z nową sytuacją, ale będąc na tyle sprawną, że mogłam obsługiwać komputer, trafiłam w sieci na filmik https://www.youtube.com/watch?v=fPpN34WqVvM . Stwierdziłam, że muszę zrobić wszystko, aby móc dostać się do Normana. Udało się i już po pierwszym pobycie tam, odzyskałam sprawność w znacznym stopniu. Na pewno wiązało się to, z pracującymi tam osobami, które wiedzą, jak należy przeprowadzać rehabilitację, a także domową atmosferą w tym miejscu. Dziś już zapomniałam o udarze, ale mogę śmiało powiedzieć, że kuracja w Normanie, postawiła mnie na nogi.
Dodano: 2015-10-22 19:59:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×