Jak zapobiegać zimowym kontuzjom?

Wiele osób już nie może się doczekać urlopu w górach, by szusować na stokach. Pamiętajmy jednak, że prowadząc przez cały rok siedzący tryb życia, powinniśmy nasze ciało odpowiednio przygotować do uprawiania tych sportów. Pomyślmy o tym najlepiej już 2 miesiące przed wyjazdem. Oto 5 sposobów jak zadbać o kondycję i ustrzec się kontuzji, które podpowiada lekarz.

Jak zapobiegać zimowym kontuzjom?

Dla wszystkich, którzy marzą o włożeniu narciarskiego kombinezonu dr Tabiszewski – z-ca Kierownika Medycznego Kliniki Medycyny Sportowej ENEL-SPORT, lekarz Legii Warszawa i Reprezentacji Polski w piłce nożnej (U21) przygotował pięć praktycznych porad. Dzięki nim, nie tylko nie nabawimy się kontuzji, ale na stoku będziemy prezentować świetną formę, a po udanym urlopie wrócimy do pracy cali, zdrowi i pełni energii.

1. Zacznij od… fizjoterapeuty


Przygotowania warto rozpocząć od kontaktu z wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub trenerem osobistym, który przygotuje indywidualny program ćwiczeń. Układając treningi na własną rękę można popełnić wiele błędów, przez co ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów, a w najgorszym wypadku spowodują nawet kontuzję.

2. Daj się "wyrolować"


Jedne z najczęstszych kontuzji narciarzy to te związane z naciągnięciami i naderwaniami mięśni oraz więzadeł. W ostatnich latach, badania naukowe wykazały, że skuteczną profilaktyką w tym zakresie jest rolowanie mięśni (rolling). Jest to świetna alternatywa dla typowego rozciągania, obecnie szeroko stosowana wśród sportowców niemal każdej dyscypliny. Wystarczy użyć wałka piankowego i własnej masy ciała. Rolowanie mięśni przyspiesza regenerację, zmniejsza bóle zmęczeniowe (DOMS), ma także potwierdzone badaniami działanie prewencyjne - zapobiega kontuzjom mięśniowym.

Zobaczcie także: Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

3. Dieta na mrozy


Zimą powinniśmy dostarczać organizmowi większych ilości witamin i minerałów, które chronią nas w walce z bakteriami i wirusami. Ważne, aby jeść białka i węglowodany złożone, ale nie wolno przesadzać z kaloriami. Zbędne kilogramy sprawiają, że mamy gorszą koordynację, szybciej się męczymy i jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje.

4. W zdrowym ciele, zdrowy duch


U narciarzy najczęściej występują kontuzje kolan. Jednak to ryzyko można zmniejszyć dzięki regularnej aktywności fizycznej. Podnoszenie sztangi, ćwiczenia aerobowe czy po prostu jazda na rowerku stacjonarnym – każdy wysiłek fizyczny jest zastrzykiem energii dla organizmu i wzmacnia całe ciało. Ruch służy stawom, dostarcza im więcej składników odżywczych, dzięki którym pozostają one dłużej sprawne. A mocne mięśnie wspomagają ich działanie. Znajdujące się w kolanie więzadło krzyżowe przednie współgra z mięśniami: dwugłowym, półścięgnistym, półbłoniastym i smukłym oraz czworogłowym. Warto o nie zadbać zanim wyruszymy na stok.

5. Popraw wydolność


Przed wyjazdem na narty warto poprawić ogólną wydolność organizmu. Można do tego wykorzystać np. bieżnię antygrawitacyjną. Dzięki niej można spróbować ćwiczeń w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%. Najnowsze maszyny aerobowe, np. AMT 835, potrafią dopasować się do indywidualnego ruchu użytkownika, więc ćwiczenia są nie tylko efektywne, ale też bardzo przyjemne.

Zobaczcie także: Czy e-papierosy też szkodzą zdrowiu?


Trzeba pamiętać, że podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie zaangażowane są inne partie mięśniowe niż te, których używamy na co dzień, np. kolano codziennie dźwiga wiele kilogramów, jednak podczas jazdy na nartach obciążenie wzrasta nawet 15-16 razy. Dlatego sportowa zima oznacza wyzwanie zarówno dla naszych stawów, mięśni ud, jak i grzbietu. Zanim włożymy więc gogle przygotujmy nasze ciało do tego wzmożonego wysiłku.

Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe
Foto: ThinkstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 15.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Dieta na zimę

    Dieta na zimę

    Warzywa, owoce, mięso, a może orzechy? Co jeść, aby jednocześnie nie złapać przeziębienia lub grupy, mieć siłę na treningi i nie przytyć? O idealnej diecie na zimowe bieganie, która… czytaj więcej

  • Dieta na każdą porę roku

    truskawki

    Wraz ze zmieniającą się temperaturą, wilgotnością i nasłonecznieniem, zmieniają się twoje preferencje żywieniowe. Na przykład zimą masz częściej ochotę na ciepłe, energetyczne… czytaj więcej