Jaki wpływ na płodność kobiet ma palenie papierosów?

Sprawdźcie, jeśli jesteście zagorzałymi palaczkami albo tymi biernymi, które tylko wdychają dym papierosowy.

palenie-a-plodnosc-kobiet.jpgPalenie papierosów w ciąży jest zakazane i to sprawa oczywista, ale czy zastanawiałyście się, jaki wpływ na płodność kobiet ma palenie papierosów? Czy tytoń ma jakikolwiek wpływ na to, jak szybko kobieta zajdzie w ciążę lub wkroczy w menopauzę? Zobaczcie, co wykazały badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo. 

 Zobacz też: W jakich miesiącach najłatwiej zajść w ciążę?

Badacze przeanalizowali wyniki danych, które dotyczyły zdrowia 93 tys. kobiet w wieku 50-79 lat. Uczestniczki badania przez dłuższy czas były poddawane obserwacji, a więc informacje na temat ich stanu zdrowia miały swoją długą historię.  

Analiza wyników pozwoliła naukowcom stwierdzić, że kobiety-palaczki miały większe trudności z zajściem w ciążę (o 14 proc.) niż ich rówieśniczki, które papierosów nie paliły. Problemy z poczęciem dziecka były tym większe, im bardziej uzależniona była dana kobieta. 

Zobacz też: Jak polepszyć życie seksualne?

Uczestniczki badania, które paliły papierosy przez ok. 25 lat po paczce papierosów dziennie o około 18 miesięcy szybciej wkraczały w menopauzę, niż ich niepalące rówieśniczki. Co więcej, kobiety uzależnione od nikotyny zwykle o 27 proc. częściej przekwitały jeszcze przed 50. rokiem życia. 

Narażone na negatywne skutki palenia związane z płodnością byly także te kobiety, które tylko wdychały dym papierosowy. Takie kobiety zwykle o 18 proc. częściej miały problemy z zajściem w ciążę i o 13 miesięcy wcześniej wkraczały w menopauzę. 

Jaki jest wniosek z tego badania? Jeśli nie chcecie mieć problemów z zajściem w ciążę i długo cieszyć się płodnością - rzućcie palenie i nie przebywajcie w chmurze papierosowego dymu. Niech ten tekst będzie Waszą kolejną motywacją do zerwania z nałogiem.  

Zobacz też: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?


    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 30.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×