Jaki wpływ na sen może mieć korzystanie m.in. z Facebooka?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

fb-a-sen.jpgZastanawiałyście się kiedyś, jaki wpływ na jakość i długość snu ma korzystanie z mediów społecznościowych? Amerykańscy naukowcy z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Pittsburghu też byli ciekawi i w związku z tym przeprowadzili badania, które mogą być ciekawe także dla Was - jeśli często przeglądacie Facebooka czy Twittera. 

 POLECAMY: Co nam grozi, gdy śpimy za dużo?

W badaniu wzięło udział 1788 Amerykanów w wieku od 19 do 32 lat. Uczestnicy badania musieli wypełnić ankietę i ocenić jak często korzystają z mediów społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Vine, LinkedIn, YouTube, Google +, Snapchat, Reddit, Tumblr i Pinterest. Następnie naukowcy za pomocą opracowanego przez siebie systemu pomiaru, oceniali zaburzenia snu u uczestników badania.

Naukowcy zauważyli kilka zależności: okazało się, że osoby, które w ciągu tygodnia spędzały najwięcej czasu na przeglądaniu stron mediów społecznościowych dwa razy częściej cierpiały na zaburzenia snu niż osoby, które nie odwiedziały tych stron tak często. U osób, które z kolei najczęściej odwiedzały profile społecznościowe, prawdopodobieństwo problemów ze snem rosło trzykrotnie. 

POLECAMY: Domowe sposoby na dobry sen

Wyniki wykazały, że badani spędzali na przeglądaniu ulubionych mediów społecznościowych średnio godzinę dziennie a niemal 30 proc. uczestników badania przyznało się do problemów ze snem. 

Dlaczego media społecznościowy mogą mieć tak duży wpływ na sen? Autorzy badania mają kilka tropów - portale tego typu sprzyjają pobudzeniu, poza tym mogą zaburzać rytm okołodobowy (za sprawą jasnego światła emitowanego przez monitory można zatracić różnicę między dniem a nocą) a do tego mogą być konkurencją dla snu - prowadzić do tego, że zamiast spać, przesiadujemy przed komputerem (znacie to?). 

POLECAMY: Jakie są zalety popołudniowych drzemek?

Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 03.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×