Jaki wpływ na sprawność umysłu ma długie oglądanie telewizji?

Badania na ten temat przeprowadzili amerykańscy naukowcy.

ogladanie-tv.jpg

To, że nie powinno się oglądać zbyt długo telewizji czy przesiadywać przed komputerem, wiadomo nie od dziś. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które tylko to potwierdzają. Zobaczcie, jakie konkretnie skutki dla naszego umysłu ciągnie za sobą spędzanie wielu godzin przed telwizorem. Co ciekawe - rodzaj kanału telewizyjnego i programu nie ma znaczenia!

 Zobacz także: Jaką rolę odgrywa w naszym życiu telewizor?

Badania przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu Kaliornijskiego i Veterans Affairs Medical Center w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami było 3247 osób, w wieku 18-30 lat. Przez 25 lat uczestnicy badania regularnie wypełniali ankiety, które dotyczyły ilości czasu spędzanego na oglądaniu telewizji i aktywności fizycznej. Gdy osiągnęli 45-55 lat zostali poddani ostatecznym testom, które sprawdzały, jaką mają pamięć werbalną, szybkość przetwarzania informacji i funkcji wykonawczych. 

Zobacz także: 7 sposobów na podkręcenie pracy mózgu

Okazało się, że osoby, które oglądały telewizję więcej niż 3 godziny dziennie gorzej wypadały podczas testów funkcji poznawczych, w zakresie szybkości przetwarzania informacji i funkcji wykonawczych, co tylko dowodzi, że oglądanie telewizji obniża sprawność umysłową. Telemaniacy w późniejszym wieku mają problemy z wyłapywaniem informacji, przetwarzaniem ich i wolniej pracują. U osób, które były dodatkowo zasiedziałymi telemaniakami - nie uprawiały żadnych sportów i dużo czasu spędzały w pozycji siedzącej - prawdopodobieństwo, że pogorszenia kondycji umysłowej wzrastało dwukrotnie. Oglądanie telewizji nie miało za to wpływu na ich pamięć słuchową. 

Zobacz także: TOP 10 świątecznych filmów

Wniosek nasuwa się sam - jeśli chcecie zachować sprawność umysłu na długo, nie wystarczy, że będziecie jadły orzechy i rozwiązywały krzyżówki. Postarajcie się ograniczyć oglądanie telewizji. Zaoszczędzony w ten sposób czas przełóżcie na aktywność fizyczną. Powinno wyjść to Wam tylko na zdrowie! 

    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 08.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×