Katar alergiczny – które pyłki drzew iglastych mogą go wywołać?

Piekące spojówki, wodnisty katar, napady kaszlu… Wiele z nas przekonało się na własnej skórze, jak dokuczliwa potrafi być alergia. Za nami już pierwszy, wczesnowiosenny okres pylenia – wkrótce w powietrzu znajdować się będą przede wszystkim pyłki drzew iglastych. Czy stanowią one zagrożenie dla alergików?

Katar alergiczny – które pyłki drzew iglastych mogą go wywołać?

Katar alergiczny – które pyłki drzew iglastych mogą go wywołać?Pyłek drzew iglastych a alergia

W pierwszym, wczesnowiosennym okresie pylenia, w powietrzu znajdują się prawie wyłącznie ziarna pyłku drzew liściastych. Spośród nich alergiczny nieżyt nosa wywołują zwłaszcza pyłki brzozy, olszy oraz leszczyny. Alergia sezonowa może też, choć zdecydowanie rzadziej, być w tym okresie wynikiem nadwrażliwości na alergeny innych drzew liściastych; dębu, grabu, wiązu, topoli i wierzby. W późnowiosennym okresie pylenia w powietrzu dominują pyłki drzew iglastych, które tylko wyjątkowo uczulają. Uwagi wymaga sosna, która pyli bardzo obficie. Jej ciężki i dość duży pyłek obecny jest w powietrzu w olbrzymich ilościach, a po oczyszczających powietrze obfitych opadach deszczu można zobaczyć go gołym okiem w postaci żółtego osadu na brzegach kałuż. Jego obecność w powietrzu nie pozostaje bez wpływu na alergików. Pyłkowi sosny przypisuje się efekt tak zwanego gruntowania, czyli przygotowania błony śluzowej układu oddechowego na ''atak'' ze strony pyłku uczulających gatunków roślin.

Większa podatność na alergie

Kontakt tak przygotowanej błony śluzowej np. z pojawiającym się w maju pyłkiem traw spowoduje, że katar sienny rozwinie się przy mniejszej ekspozycji na ten alergen. Wystąpi wówczas katar alergiczny – wśród objawów znajdować się mogą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zatkany nos, wodnisty katar, świąd, kichanie czy zapalenie spojówek.Rozwinąć mogą się także objawy astmy oskrzelowej pod postacią napadowej duszności, świszczącego oddechu, ucisku w klatce piersiowej i napadowego kaszlu. Objawy pyłkowicy nie są ograniczone do dolegliwości ze strony nosa i spojówek czy dolnych dróg oddechowych. Mają silny wpływ na nasze ogólne samopoczucie - zdolność do nauki i pracy, aktywność w ciągu dnia i odpoczynek nocny.

Jak zapobiegać alergii?

Jako nowoczesne kobiety mamy codziennie mnóstwo zadań do wykonania – chociaż alergia zwykle nie jest niebezpieczna, potrafi poważnie uprzykrzyć nam życie i spowolnić nasze działania. Dlatego warto zawczasu się przygotować na odparcie ''ataku''. Jeśli co roku, w tym samym okresie, obserwujemy u siebie objawy alergii sezonowej, zabezpieczmy się w leki, które pomogą nam pozbyć się kataru. Możemy też wykorzystać właściwości ksylometazoliny, substancji obkurczającej naczynia krwionośne nosa i wspomagającej leczenie alergii. Im wcześniej zastosujemy odpowiednią kurację, tym łatwiej będzie ograniczyć objawy alergiczne w pełni sezonu pylenia. Jeśli nie zadziałamy na czas, to aby pozbyć się kataru możemy wymagać leków szybko udrażniających zablokowany nos i niezwłocznego włączenia pełnego leczenia.

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych i dr. n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Źródło/Foto: Mat. prasoweDodał(a): Magdalena Tokarczyk , Piątek 25.04.2014 (aktualizacja: 2014-05-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (8)

Awatar
Anonim
Sama dzięki alertecowi przetrwałam okres pylenia. Jak dla mnie ulga od ciągłego kichania.
Dodano: 2018-06-19 21:05:57 Zgłoś nadużycie
Anonim
najważniejsze jest to żeby wiedzieć jak się obronić przed takim katarem. mi się udaje dzięki temu, że stosuję Allertec w razie potrzeby. jedna tabletka mi wystarczy i mam spokój na cały dzień.
Dodano: 2018-04-29 23:05:35 Zgłoś nadużycie
Anonim
To prawda, trzeba naprawdę uważać na reakcje krzyżowe. Sama od niedawna jestem alergikiem i wiele rzeczy jeszcze się uczę. Na razie wystarcza allertec i wietrzenie mieszkania z samego rana i wieczorem. Zanim się dowiedziałam o swojej alergii kichałam na potęgę.
Dodano: 2018-03-12 08:16:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
Iglaki rzadko uczulają, w przeciwieństwie do traw, które pylą teraz na potęgę: http://www.odetchnijspokojnie.pl/mapa-pylen/
Niech już się to skończy...
A co do pomidora i pyłków, poczytaj o alergiach krzyżowych, to może być to :)
Dodano: 2014-06-29 19:25:49 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mam alergie na kilku mężczyzn i w żaden sposób nie mogę się z tego wyleczyć. Może jakaś podpowiedź? :)
Dodano: 2014-06-21 15:06:23 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przekonałam się na własnej skórze, jak dokuczliwa jest alergia. Jestem uczulona nie tylko na pylenie ale też na niektóre pokarmy np. pomidor.
Dodano: 2014-06-20 16:00:35 Zgłoś nadużycie
Anonim
Oczywiście można próbować, ale myślę że jeśli ktoś jest alergikiem, nie da się jej zapobiec. Jedynym skutecznym sposobem, jaki mi przychodzi di głowy, jest życie pod kloszem.
Dodano: 2014-06-20 00:08:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
Zasada jest jedna, taka że jej nie ma. Brałam i ponownie biorę szczepionki i właściwie nic tego nie zmienia, Dodatkowym smaczkiem jest, że mam migotanie serca.
Dodano: 2014-06-18 21:30:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×