Kiedy tarczyca pracuje wolniej

O niedoczynności tarczycy mówi się bardzo dużo. Głównym powodem jest fakt, że coraz więcej kobiet zapada na tę uciążliwą chorobę, która objawia się tyciem, sennością i złym samopoczuciem.

Kiedy tarczyca pracuje wolniej

Monika od kilku miesięcy nie czuła się najlepiej. Przez cały dzień była senna, osłabiona, a także miała problemy ze skupieniem uwagi oraz koncentracją. Do tego dochodziła stale rosnąca waga ciała, która sprawiała, że kobieta popadła w głęboką depresję. Jej mąż nakłonił ją, aby poszła do lekarza. Po wykonaniu badań, okazało się, że Monika cierpi na niedoczynność tarczycy, spowodowaną tym, że jej gruczoł jest tylko do połowy rozwinięty. Tarczyca mówiąc potocznie "nie domaga". Doktor wypisał jej tabletki zawierające naturalny jod, który będzie musiała przyjmować do końca życia, każdego ranka na pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Minęły już trzy miesiące, odkąd kobieta regularnie zażywa leki. Czuje się już znacznie lepiej, wróciła energia i chęć do życia, a waga jest taka sama, jak przed chorobą.

DOWIEDZ SIĘ, JAK POWINNA WYGLĄDAĆ TWOJA DIETA PRZY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY

Takich kobiet jak Monika, jest na świecie coraz więcej. Powszechnie mówi się, że niedoczynność tarczycy jest chorobą cywilizacyjną. Jest ona spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, które w konsekwencji prowadzą do spowolnienia procesów metabolicznych. Jak wynika z najnowszych badań choroba ta występuje około pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kiedy tarczyca pracuje wolniejDo głównych objawów choroby zalicza się zwiększenie masy ciała, uczucie zimna, zwłaszcza dłoni i stóp, łatwe marznięcie, uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany depresyjne, zaparcia, obrzęk podudzi, który po uściśnięciu palcem nie pozostawia zagłębienia, pojawiają się opuchnięte powieki, łamliwe włosy, przerzedzone brwi, nieregularne, wydłużone cykle miesiączkowe, obfite krwawienia, a nawet niepłodność.

POZNAJ RODZAJE CHORÓB TARCZYCY

Sposobem na zdiagnozowanie lub wykluczenie niedoczynności tarczycy jest wykonanie badań hormonalnych TSH, USG tarczycy oraz poziom przeciwciał anty-TPO. W przypadku stwierdzenia choroby, leczenie polega na doborze przez endokrynologa odpowiedniej dawki hormonów, dostosowanych do naszych potrzeb. Leczenie jest długie, a zwykle dożywotnie.

Dodatkiem do leczenia jest stosowanie odpowiedniej diety. Ważne jest, aby była ona zbilansowana. Według lekarzy w przypadku niedoczynności tarczycy pokarmy chorego powinny w ok. 20% składać się z białka, które stymuluje produkcję hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny za spalanie tkanki tłuszczowej. Ważne jest także spożywanie jodu. Duże ilości znajdziemy przede wszystkim w rybach morskich takich jak dorsz, łosoś, makrela wędzona czy śledź. Należy także pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Natomiast wystrzegać należy się soi, brukselki, rzepy, gorczycy, orzeszków ziemnych, kapusty oraz kalafiora.

Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Piątek 04.03.2011 (aktualizacja: 2011-11-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×