Kofeina - za i przeciw

Kofeina kojarzy nam się przede wszystkim z kawą. Jednak jak się okazuje, znajdziemy ją także w innych produktach i to niekoniecznie spożywczych. Czy można przedawkować kofeinę? Czy kofeina uzależnia? Czy może kofeina wpływa pozytywnie na nasze zdrowie?

Kofeina - za i przeciw

Kofeina - za i przeciw

Z kofeiną spotykamy się na każdym kroku – znajduje się w kawie, herbacie coca-coli, czekoladzie czy kakao. Oprócz produktów spożywczych znajdziemy ją również w wielu kosmetykach, jest również używana w medycynie i w suplementach wspomagających odchudzanie czy sprawność umysłową. 

Kofeina to substancja z grupy chemicznej metylokantów - ma zarówno negatywne jak i pozytywne działanie na nasz organizm.

Do negatywnych skutków spożycia nadmiernej ilości kofeiny należy: przyspieszenie bicia serca, niepokój, nerwowość, drgawki, bezsenność, bóle głowy i brzucha, nudności czy biegunka. Kofeina ma też działanie uzależniające.

Dzięki kofeinie możesz znacznie przyśpieszyć spalanie swojej tkanki tłuszczowej - sprawdź jak!

Ale są też pozytywne skutki spożywania kofeiny – ostatnie badania wykazują, że kofeina może obniżyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona oraz raka wątroby i jelita grubego. Kofeina zwiększa tempo metabolizmu, redukuję zmęczenie i poprawia proces regeneracji. Spożycie kofeiny zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u kobiet, działa pobudzająco i poprawia koncentrację.

Zaleca się jednak spożycie nie większe niż 300 mg dziennie ( czyli ok. 4 filiżanek kawy rozpuszczalnej dziennie).

Oczywiście reakcja Twojego organizmu będzie uzależniona od tego jak często i jak dużo kofeiny przyjmujesz. Jeśli rzadko pijesz kawę bardziej odczujesz skutki spożycia kofeiny – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. 

Dla fanek małej czarnej mamy superpropozycję – kawowe zabiegi na ciało i twarz. Przeczytaj koniecznie!
Dodał(a): Ewa Nenko , Środa 29.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×