Krwawienie w ciąży

Jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie krwawienie? Spokojnie, to dość częsta przypadłość u ciężarnych. Jednak jest ona również poważnym sygnałem ostrzegawczym dla kobiety.

Krwawienie w ciąży

Krwawienie w ciążyBez względu na to, jak bardzo dbasz o siebie podczas ciąży, odwiedzasz regularnie ginekologa i wykonujesz badania okresowe, może Ci się zdarzyć krwawienie. Jeżeli Ty również stanęłaś przed tym przykrym faktem, koniecznie zastanów się, co mogło na to wpłynąć.

Zdaniem lekarzy ginekologów krwawienie w ciąży pojawia się u co 6 kobiety. I chociaż ta liczba może wydawać się uspokajająca, to niektóre z nich kończą się niestety poronieniem. Najbezpieczniej dla kobiety jest, jeśli po zauważeniu u siebie ienia znacznie spowolni swój codzienny rytm dnia, a najlepiej jeśli będzie dużo leżeć i wypoczywać.

Przyczyny krwawienia w ciąży

a) zmiany hormonalne

Ciąża to prawdziwa rewolucja w Twoim organizmie. Może się zatem zdarzyć, że w dniu, kiedy miałabyś dostać okres, zauważysz u siebie niewielkie plamienie. Na szczęście nie ma ono wpływy na prawidłowy przebieg ciąży.

b) zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy

Może to spowodować drobne krwawienia. Jednak podobnie jak w przypadku zmian hormonalnych nie zagraża to Twojemu dziecku.

c) samoistne poronienie

Spowodowane jest pojawieniem się różnego rodzaju nieprawidłowości w rozwoju zarodka. W tym przypadku pojawiające się krwawienie będzie bardzo intensywne, a dodatkowo kobieta będzie odczuwała silny ból krzyża, podbrzusza oraz skurcze macicy.


Krwawienie w ciąży

Krwawienie w ciążyCo możesz zrobić po krwawieniu

- koniecznie zadbaj o siebie

- nie noś ciężkich przedmiotów, zakupów ze sklepu, itd

- koniecznie powiedz o krwawieniu swojemu lekarzowi

- jeżeli krwawienie jest intensywne lub zdarza się po raz kolejny koniecznie pojedź do szpitala, aby zbadał Cię lekarz

- postara się zachować spokój i nie wpadać w panikę


Tekst: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również: 

Oczy zwierciadłem chorób! 

Mam HPV i co dalej?

Uciążliwy kamień nazębny