Lekarz pomoże ci schudnąć bezpiecznie

Jesteś zdrowa i chcesz zrzucić tylko kilka kilogramów? Nie ma przeciwwskazań, żebyś zastosowała dietę odchudzającą. Na wszelki wypadek jednak skonsultuj swoją decyzję z lekarzem rodzinnym (pierwszego kontaktu).

Lekarz pomoże ci schudnąć bezpiecznie


Taka wizyta zajmie ci tylko kilkanaście minut, a może bardzo się przydać. Nawet jeśli w swoim przekonaniu jesteś okazem zdrowia, lekarz zapewne i tak zleci ci wykonanie podstawowych badań, np.: ciśnienia, morfologii krwi, elektrolitów, enzymów wątrobowych. Podczas wizyty zapyta cię też prawdopodobnie, czy nie miałaś w ciągu ostatnich miesięcy niepokojących objawów, np. czy nie czułaś kołatania serca, zawrotów głowy, osłabienia, czy nie wypadają ci włosy, a może masz kruche lub rozdwajające się paznokcie. Te sygnały mogą świadczyć, że w twoim organizmie jest za mało jakichś minerałów, witamin, możesz nawet mieć anemię (co potwierdzą lub wykluczą badania). Niewielkie niedobory będzie można uzupełnić dzięki odpowiednio zbilansowanemu menu albo suplementom diety. Jeśli zaś okażą się poważniejsze, specjalista najpierw zaleci ci leczenie, a dopiero potem zgodzi się na kurację odchudzającą.Sprawdź, czy dieta pasuje do ciebie


Jeśli wybrałaś dla siebie jakąś konkretną dietę i chcesz się odchudzać zgodnie z jej zaleceniami, pokaż ją lekarzowi podczas wizyty. Być może akurat taka kuracja nie jest dla ciebie wskazana. Modna na przykład dieta proteinowa (skądinąd dobra i skuteczna, patrz: nasz „Ranking diet”) nie nadaje się dla osób, które mają niewydolność nerek albo podwyższony poziom kwasu moczowego. Dietą, która dostarcza ogromnych ilości białek, mogłabyś sobie bardzo zaszkodzić. Jeśli natomiast zastosujesz dietę cukrzycową, nie tylko schudniesz, lecz także pomożesz swojemu organizmowi. Lekarz zapewne odradzi ci też stosowanie cud-diet: jajecznych, kapuścianych czy grejpfrutowych, które są zbyt monotonne i rygorystyczne – mogą w krótkim czasie doprowadzić do niedoboru ważnych dla twojego zdrowia minerałów i witamin. Po mniej więcej trzech miesiącach od rozpoczęcia odchudzania warto umówić się na wizytę i powtórzyć badania. Dzięki temu sprawdzisz, jak organizm zareagował na zmianę w odżywianiu i aktywność fizyczną. Jeśli dieta była dobrana właściwie, a ty stosowałaś się do zaleceń lekarza, zapewne będziesz nie tylko szczuplejsza, ale i zdrowsza (np. spadnie poziom złego cholesterolu).Zaplanuj odchudzanie z lekarzem

Lekarz pomoże ci schudnąć bezpiecznie


Jeśli planujesz się odchudzać, koniecznie zgłoś się do lekarza bariatry (specjalisty w leczeniu otyłości), gdy:
● chcesz zrzucić więcej niż 10 kg. Jeśli obliczysz BMI i okaże się, że masz dużą nadwagę, nie próbuj odchudzać się sama. Żeby zrzucić kilkanaście kilogramów, trzeba zaplanować co najmniej kilkumiesięczną strategię odchudzania. Najlepiej, żeby zrobił to bariatra wraz z dietetykiem. Opracują dla ciebie zdrową i smaczną dietę. Jeśli będziesz pod stałą kontrolą specjalistów, pomogą ci przezwyciężyć chwile kryzysu, które na pewno cię spotkają podczas tych kilku miesięcy. To wsparcie ułatwi ci leczenie otyłości. Z kolei regularne wizyty i badania u lekarza upewnią cię, że z twoim organizmem nie dzieje się nic złego.

● karmisz piersią. Wbrew obiegowej opinii – możesz się odchudzać. To doskonały moment, bo organizm teraz szybciej spala dostarczane mu kalorie: jego potrzeby energetyczne wzrastają o prawie 500 kcal na dobę. Ale plan dietetyczny musi być poprzedzony dokładnymi badaniami i szczegółowo opracowany przez specjalistów. Nie mogą wchodzić w grę żadne głodowe czy ubogoskładnikowe diety! Są groźne dla zdrowia kobiety i mogą zaburzyć proces laktacji.

● twoja waga zaczęła ostatnio niepokojąco rosnąć, choć wcale się nie objadasz. Być może cierpisz na niedoczynność tarczycy. To podstępna choroba. Rozwija się powoli i możesz nie rozpoznać jej objawów. Bywa, że jednym z nich jest przyrost masy ciała. Lekarz w trakcie wywiadu z pewnością rozpozna objawy niedoczynności tarczycy, zleci odpowiednie badania. W zależności od wyników doradzi, czy odchudzanie jest wskazane, czy lepiej poczekać na efekty leczenia. Być może waga sama ustabilizuje się w trakcie kuracji.

● jesteś nastolatką. Ciągle rośniesz i odchudzanie może zaburzyć ten proces. Nie wolno ci stosować radykalnych diet na własną rękę! Najlepiej powiedz o swoim postanowieniu rodzicom i idźcie razem do lekarza, żeby ustalił dla ciebie najlepszą dietę. Poza tym zdarza się, że u tak młodych osób w trakcie odchudzania ujawnia się anoreksja lub bulimia – dlatego powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza.

● cierpisz na przewlekłe choroby, np. cukrzycę, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca. Być może te schorzenia są wywołane nadwagą i kuracja odchudzająca pomoże ci wrócić do zdrowia. Przeprowadzaj ją jednak pod kontrolą lekarza, ponieważ będziesz musiała otrzymać specjalne zalecenia, np. osoby z nadciśnieniem mają obciążone przez chorobę nerki. Podczas odchudzania, kiedy spala się tłuszcz, nerki i wątroba muszą dodatkowo filtrować szkodliwe substancje powstające w trakcie przemiany materii. Lekarz pomoże takiej osobie chronić przepracowane organy. Może zalecić np. leki czy suplementy wspomagające pracę tych organów, odpowiednią dietę, picie dużych ilości płynów oraz dodatkowe badania nerek i enzymów wątrobowych. W trakcie odchudzania konieczne będą regularne wizyty w gabinecie lekarskim i specjalistyczne badania. Zwykle kuracja odchudzająca przynosi świetne efekty. Wielu pacjentów, którzy stracili na wadze, czuje się świetnie i ma tak dobre wyniki badań, że zmniejsza nawet dawki leków (oczywiście tylko i wyłącznie po konsultacji z opiekującym się nimi lekarzem specjalistą!).

Tekst: Dorota Mirska-Królikowska
Dodał(a): Redakcja , Czwartek 24.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
ehhh
Dodano: 2011-08-21 11:10:51 Zgłoś nadużycie
Maja
Bardzo mądra decyzja zwłaszcza, gdy ktoś ma sporą nadwagę.
Dodano: 2011-04-05 20:52:42 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×