Leki przeciwbólowe zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u Twoich dzieci?

Najnowsze badania pokazują, że zażywanie przez kobiety silnych leków przeciwbólowych może wpływać na rozwój dziecka i powodować wady wrodzone serca oraz mózgu. Jak to możliwe?

opioidy w trakcie ciąży.jpg

Leki przeciwbólowe zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u Twoich dzieci?

Coraz więcej ludzi nie radzi sobie z bólem i musi wspomagać się lekami. Niestety czasem środki dostępne bez recepty nie są w stanie uśmierzyć bólu. Wtedy najczęściej sięga się po tak zwane leki opioidowe, które wypisać może lekarz.

Okazuje się jednak, że zażywanie takich środków przez kobiety, oprócz efektów ubocznych takich jak ospałość, czy nudności, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u przyszłego dziecka. 

Często kobieta nie jest świadoma, przynajmniej na początku, tego, że jest w nieplanowanej ciąży. Najnowsze badania przeprowadzone przez  Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które znajduje się w USA pokazały, że przyjmowanie leków opioidowych we wczesnej ciąży, może wywołać u dziecka tak zwany zespół abstynencyjny noworodków. Dzieci zaraz po urodzeniu cierpią na objawy odstawienia, a wynika to z faktu, że wiele leków opioidowych może mieć działanie uzależniające.

 

Wiele kobiet w wieku rozrodczym, które przyjmują takie leki, może nie wiedzieć, że są w ciąży, a co za tym idzie mogą nieświadomie narażać swoje nienarodzone dziecko. Dlatego bardzo ważne jest, by lekarze podejmowali się gruntownej oceny stanu zdrowia przed przepisaniem tych leków u takich kobiet. - mówi Tom Frieden, dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Zobacz też: 23-LATKA DOWIEDZIAŁA SIĘ, ŻE JEST W CIĄŻY... GODZINĘ PRZED PORODEM! 

Naukowcy podczas przeprowadzonych badań odkryli, że ta grupa leków przeciwbólowych może wywołać u noworodka wady wrodzone mózgu, kręgosłupa, czy serca, a także  doprowadzić do przedwczesnego porodu, gdy matka zażywała takie leki w trakcie ciąży.

- Musimy zrobić co możemy, aby chronić dzieci przed narażeniem na opioidy. Jeśli kobieta decyduje się na ciążę lub już zajdzie w ciążę, powinna koniecznie powiedzieć swojemu lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach od razu. - podkreśla dr José Cordero, pediatra.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 28.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Polecam ten produkt pomógł mojej córce przy ząbkowaniu https://www.znamlek.pl/pedicetamol-11012.html Pozdrawiam
Dodano: 2016-06-21 13:42:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×