Lepiej rzucić palenie nagle czy stopniowo?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

rzucanie-palenia.jpgJeśli myślicie o rzuceniu paleniu, to super! Dopingujemy Was w tym i życzymy powodzenia! Na pewno nie będzie łatwo, chyba że okażecie się osobami z naprawdę silną wolą. Naukowcy z Oxfordu przeprowadzili badania, by wykazać jak lepiej rzucić palenie - radykalnie z dnia na dzień czy stopniowo, ograniczając każdego kolejnego dnia liczbę wypalanych papierosów. 

 Zobacz też: Jaki wpływ na płodność kobiet ma palenie papierosów?

W badaniach wzięło udział 700 ochotników, którzy chcieli skończyć z nałogiem palenia papierosów. Połowa uczestników rzuciła palenie nagle, a druga - stopniowo. Każda z osób, biorąca udział w eksperymencie mogła liczyć na porady, wsparcie a nawet plasterki zawierające nikotynę.

Po pół roku sprawdzono, jaka część uczestników wytrwała w postanowieniu rzucenia palenia, a jaka przegrała z nałogiem. Okazało się, że w grupie odstawiających palenie stopniowo z nałogiem wygrało - 15,5 proc. badanych, a w grupie, która rzucała palenie nagle - 22 proc. 

Wniosek nasuwa się sam - osobom, które rzucają palenie nagle łatwiej wygrać z nałogiem, niż osobom, które ograniczają liczbę wypalanych papierosów stopniowo. Oczywiście, na wytrwałość w rzucaniu palenia wpływ ma wiele czynników. Może okazać się, że jeśli będziecie codziennie odmawiać sobie jednego papierosa mniej z czasem zupełnie rzucicie palenie - nie jest to wykluczone. Powyższe wyniki badań pokazują tylko najczęstsze tendencje i to u Brytyjczyków. Grunt to dobra motywacja i silna wola! Powodzenia. 

Zobacz też: W których miejscach palenie papierosów może grozić mandatem?


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock

">


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Niedziela 20.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×