Lista superfood - co to takiego i czy faktycznie jest to dla nas takie dobre?

Coraz większą popularność zaczynają zyskiwać produkty nazywane superfood. Czym jest super żywność, i przede wszystkim dlaczego jest taka "super"?

superfood.jpg

Lista superfood - co to takiego i czy faktycznie jest to dla nas takie dobre?

 

Moda na zdrową, ekologiczną żywność nie przemija, co więcej rozwija się coraz bardziej. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się tak zwane listy superfood, na których można znaleźć produkty mające dostarczyć do naszego organizmy mnóstwo bardzo dobrych składników.

Zobacz też: CHUDNIJ ZDROWO 

Coraz częściej można natrafić na tak zwane "listy superfood", które opracowane są przez specjalistów i mają być kompendium wiedzy dla tych, którzy chcą do swojej diety włączyć superskładniki. Oczywiście takich list jest wiele i na każdej z nich można znaleźć inne produkty, jednak zawsze są to rzeczy, które swoją wyjątkowość i dobroczynne działanie mają poparte naukowymi badaniami. 

To, co niektórych razi i nie do końca przekonuje, to fakt, że większość super żywności to bardzo egzotyczne produkty i ciężko je zdobyć. Nawet jeśli uda się do nich dotrzeć, koszt zaopatrzenia się w nie czasem zdecydowanie przekracza możliwości finansowe przeciętnego Polaka. Czy faktycznie trzeba sięgać po tak wyrafinowane produkty, by odżywiać się "super"?

superfood.jpg

Egzotyczne produkty z listy mają bardzo wiele dobroczynnych właściwości

 

- Wiele z tych produktów ma naprawdę potężny potencjał antyoksydacyjny, czyli neutralizujący działanie m.in wolnych rodników. A im więcej „grzeszymy” w swoim trybie życia, tym większej ochrony potrzebujemy. Warto wzbogacić swoje lokalne menu w kilka takich elementów. Ale nie oszukujmy się, zmiany stylu życia i wyrzucenia czipsów do kosza nic nie zastąpi! - mówi w rozmowie z Newsweekiem dr Joanna Neuhoff-Murawska.

Na listach superfood można znaleźć takie niezwykłe produkty jak jagody goji, jarmuż, grzyby shitake, czy na przykład sok z brzozy. Większość z tych rzeczy można dostać jedynie w specjalistycznych sklepach, które posiadają bogaty asortyment zdrowej i egzotycznej żywności.

Zobacz też: ABC DIETY OWSIANEJ - NA CZYM POLEGA I ILE MOŻNA SCHUDNĄĆ? 

Oczywiście włączenie do diety produktów z listy super żywności nie zdziała cudów, jeśli nasz tryb życia się nie zmieni. Mogą być one świetnym dodatkiem i uzupełnieniem naszej zdrowej diety, ale nie mogą być one jej podstawą. Ich włączenie w nasze codzienne menu z pewnością będzie miało bardzo pozytywny skutek jednak, by tego nie zaprzepaścić należy zmienić swoje złe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia. 

 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 28.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×