Lubisz dłużej pospać w weekend? Mamy dla Ciebie złe wiadomości...

Nowe badania dotyczące weekendowego "odsypiania" zaskakują!

sensensen.jpg

Zdarzyło Ci się, że mimo że spałaś nieco dłużej w wolny dzień, rano czułaś się osłabiona i zmęczona? Mamy wytłumaczenie! Jeżeli w ciągu tygodnia sypiasz po 7 godzin na dobę, a w weekend całkowicie przestawiasz swoje przyzwyczajenia i pozwalasz sobie na 10 godzin snu, poważnie szkodzisz swojemu zdrowiu... Mimo że przez chwilę czujesz, że w  końcu się wyspałaś, ostatecznie pogarszasz swoje samopoczucie...

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie. Postanowili przeprowadzić badania, które trwały 2 tygodnie. W tym czasie obserwowali grupę 1000 osób w wieku od 22 do 70 lat. Ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich snu, ćwiczeń, nawyków żywieniowych, a także nastroju. Przez cały okres badania ankietowani sporządzali raporty dotyczące dokładnych godzin ich snu.

Naukowcy porównali, o której badani chodzili spać w tygodniu oraz w weekendy. Wnioski były zaskakujące- okazało się, że późniejsza pobudka w weekend w wielu przypadkach pogarszała nastrój badanych, odbierała im energię w ciągu dnia,  a niekiedy wywoływała także problemy z ciśnieniem i sercem. 

Zaburzenia rytmu snu w znacznym stopniu wpływa na produkowane przez nasz organizm hormony- grozi to otyłością oraz zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Może również powodować problemy z zajściem w ciążę oraz depresję. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia, to regularny sen! 

Zdjęcie: iStock 

Źródło: Dailymail.co.uk 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 20.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×