Mammografia to tylko 15 minut!

Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Mammografia to tylko 15 minut!

Menopauza.pl oraz Fundacja Amazonki przypominają, że październik jest obchodzony na całym świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi stanowi około 20 % zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa.

Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 % przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.

Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają - 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań graficznych. Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przedziale wiekowym 50-69. Dlatego tak ważna jest świadomość skuteczności  profilaktyki. W Polsce bezpłatnym  programem profilaktycznym objęte są Panie w wieku 50-69, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Mammografia nic nie kosztuje, zajmuje 15 minut i ratuje życie.

Dowiedz się więcej o profilaktyce raka piersi oraz o miejscach, gdzie możesz wykonać bezpłatne badanie mammograficzne na www.menopauza.pl

Mammografia – co to jest?

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem Mammografia to tylko 15 minut!wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort w czasie badania, wynikający z krótkotrwałego ucisku. 

Na czym polega badanie?

Podczas badania, technik elektroradiologii umieści Twoją pierś na stoliku aparatu mammograficznego. Następnie zostanie ona dociśnięta do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. Podczas badania może być odczuwalny ucisk. Zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach: osiowej i bocznej, po dwa dla każdej piersi. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi:
1. Rak piersi wśród członków rodziny ( stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą)
2. Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
3. Wczesna miesiączka ( przed 12 rokiem życia)
4. Późna menopauza ( po 55 roku życia )
5. Późne urodzenie pierwszego dziecka ( po 35 roku życia ) lub jego brak
6. Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka)
7. Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi
8. Leczenie z powodu innych schorzeń piersi
9. Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych ( ponad 8 lat )

Daj sobie szansę. Żyj!

Tak naprawdę wystarczyłoby stosować kilka podstawowych zasad profilaktyki, aby wygrać walkę z czasem i pokonać raka.

1. Samokontrola piersi od 20 roku życia ( jeden raz w miesiącu).
2. Badanie kliniczne piersi przez ginekologa, lekarza rodzinnego.
3. Pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35 – 40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza.
4. Kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi  powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych  co dwa lata.
5. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach, również w  przypadku – należy natychmiast zgłosić się do onkologa.


Przeczytaj również:

Podglądanie bez ryzyka

Spokojnie, to tylko nadżerkaDodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 03.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
no name
Ale niestety bardzo malo kobiet przyklada to tego wage...miejmy nadzieje, ze w tym roku wiecej kobiet pojdzie na badania i tym samym pomoze sobie :)
Dodano: 2011-10-09 14:42:52 Zgłoś nadużycie
paula2509
to prawda, że jest to bardzo ważne
Dodano: 2011-10-03 15:52:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×