Mity o tabletkach antykoncepcyjnych - sprawdźcie jaka jest prawda

Wiele kobiet przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej obawia się tej metody tym bardziej, im więcej opinii o niej słyszy. Sprawdźcie, które spośród powszechnych informacji nie są prawdziwe. Odpowiadają eksperci.

Mity o tabletkach antykoncepcyjnych

Zazwyczaj długo się zastanawiamy przed wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji. Jedną z najczęściej wybieranych jest prezerwatywa, lecz na nią wiele osób narzeka. Mężczyźni często sugerują partnerkom przejście na antykoncepcję hormonalną, ale w tym momencie w głowach pań pojawiają się nurtujące pytania, ponieważ do tej pory funkcjonuje wiele mitów na jej temat.

Pigułka antykoncepcyjna to nic innego, jak syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów. Nie da się więc ukryć, że oprócz tego, że zapobiega zajściu w ciążę, to oddziałuje na gospodarkę hormonalną kobiety, dlatego też przed rozpoczęciem jej przyjmowania tak istotne jest dokładne zbadanie przez lekarza. Dopiero po takiej konsultacji kobieta powinna podjąć decyzję czy chce rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Na pewno nie mogą mieć na to wpływu mity, które zasłuchujemy od koleżanek.

Sprawdźcie, w co nie warto wierzyć

MIT nr 1: Tabletki antykoncepcyjne mają zły wpływ na płodność kobiety po ich odstawieniu.

prof. Grzegorz Jakiel, ginekolog: Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność kobiety wraca do normy bardzo szybko. Tak naprawdę, zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, ponieważ hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej nie kumulują się w organizmie. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa dla ewentualnej ciąży. Natomiast to, czy kobieta zajdzie szybko w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest uwarunkowane wieloma innymi czynnikami. Wszystko zależy od organizmu kobiety, przebytych wcześniej schorzeń, jej wieku czy nawet długotrwałego stresu.

MIT nr 2: Stosując antykoncepcję hormonalną musisz pogodzić się z ich skutkiem ubocznym, jakim jest obniżenie popędu seksualnego kobiety.

dr Andrzej Depko, seksuolog: Niskie libido przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej nie musi być normą, ponieważ nie wszystkie tabletki wykazują takie samo negatywne działanie na nie. Dlatego jeśli przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej kobieta zauważa u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, w tym również mniejszą ochotę na seks, należy porozmawiać o nich z lekarzem. Np. na polskim rynku dostępne są oryginalne tabletki antykoncepcyjne, które w swoim składzie zawierają octan chlormadinonu, który nie powoduje negatywnego wpływu na libido kobiety, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.Nie wstydźmy się pytać lekarza o nowe, dostępne rozwiązania, zwłaszcza, że spadek libido kobiety może mieć istotny wpływ na relacje między partnerami.

Mity o tabletkach antykoncepcyjnych


MIT nr 3:Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest wskazana przy długotrwałym stosowaniu tego typu antykoncepcji, aby po prostu "oczyścić" organizm.

prof. Grzegorz Jakiel, ginekolog: Przede wszystkim o tym czy możemy przyjmować tabletki antykoncepcyjne i jak długo decyduje ginekolog. Miejmy na uwadze jednak fakt, że nowoczesne preparaty są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania, więc nie ma konieczności robienia przerw. Ich przyjmowanie pod kontrolą lekarza może trwać wiele lat. Dlatego biorąc pigułkę należy pilnować terminów badań kontrolnych u ginekologa i wykonywać wszystkie zlecone przez niego badania.


MIT nr 4: Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy dodatkowo przyjmować tabletki osłonowe.

dr Andrzej Depko, seksuolog: Preparaty osłonowe to po prostu suplementy diety, których zadaniem powinna być ochrona organizmu przed skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. W przypadku antykoncepcji hormonalnej panie często skarżą się na obniżone libido, przyrost masy ciała, czy też obawiają się zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań w obrębie układu krążenia. Wymienione objawy niewątpliwie świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Należałoby się zastanowić nad takim stanem rzeczy, gdyż w dzisiejszych czasach dostępności do szerokiej gamy tabletek antykoncepcyjnych powinna przekonać kobiety do tego, że nie muszą godzić się ze skutkami ubocznymi stosowanych pigułek. Dlatego zamiast stosowania na własną rękę suplementów diety, które w większości wypadków po prostu nie działają, zachęcam panie do szczerej rozmowy na temat skutków ubocznych i obaw z nimi związanych ze swoim ginekologiem.

MIT nr 5: Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, ale w żaden sposób nie wpływa na wygląd kobiety.

prof. Grzegorz Jakiel, ginekolog: Głównym zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest oczywiście zapobieganie ciąży, jednak stosowanie pigułek może wpływać korzystnie również na inne sfery zdrowia kobiety, w tym na jej wygląd. Często rodzaj tabletki dobierany jest właśnie pod kątem poprawy jakości życia pacjentki, m.in. gdy pacjentka boryka się z uciążliwymi dolegliwościami miesiączkowymi. Innym przykładem pozaantykoncepcyjnych korzyści pigułek antykoncepcyjnych są tabletki o silnym działaniu anty–androgenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia. Udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu, które od jakiegoś czasu są już dostępne dla pacjentek w Polsce.

Jesteście zwolenniczkami przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 12.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Zwolenniczką jestem, ale nie mogę ich przyjmować ze względów zdrowotnych. Mam komputer cyklu - cyclotest do npr. I też jestem zadowolona, chociaż na początku miałam obawy co do skuteczności. Metoda objawowo-termiczna ma praktycznie taką samą skuteczność jak tabletki
Dodano: 2015-01-13 15:57:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×