
My, kobiety, mamy na głowie mnóstwo spraw i zmartwień. Często nie mamy czasu usiąść i zjeść przysłowiowy obiad, a co dopiero kontrolować, czy nasza dieta zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Błąd – na kiepskim paliwie daleko nie zajedziesz, dlatego wrzuć na luz i zainteresuj się swoim zdrowiem. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakie minerały powinnaś zwrócić szczególną uwagę w swojej diecie. Zatroszcz się o siebie, żebyś mogła potem troszczyć się o innych.
Żelazna dama
Temat anemii u kobiet jest tak często poruszany, że wydaje się już sztandarowym przykładem niedoboru pierwiastków. A jednak nadal – to głównie kobietom grozi anemia, które potencjalnie może mieć bardzo groźne skutki dla organizmu. Żelazo jest przede wszystkim niezbędne do produkcji hemoglobiny, zwiększa wytrzymałość organizmu, jego odporność oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. Przy okazji warto obalić mit, że wegetarianki są bardziej podatne na anemię – problem jest o wiele bardziej złożony, a wpływ mają takie czynniki jak podaż żelaza w pokarmie i obfitość miesiączek. Jednak kobiety niejedzące mięsa powinny zwrócić uwagę na spożywanie żelaza z witaminą C, która ułatwia jego wchłanianie, oraz większość podaż pierwiarstka w pożywieniu, ponieważ roślinne źródła są nośnikami gorzej przyswajalnego żelaza niehemowego.
Objawy niedoboru: osłabienie mięśni, permanentne zmęczenie, zawroty głowy, drżenie palców
Źródła w diecie: czerwone mięso, podroby, zielone warzywa, suszone owoce
Stalowe nerwy na wodzy magnezu
Pierwiastek, który słusznie kojarzymy z nerwami – to on pozwala nam utrzymywać je na wodzy podczas stresującej rozmowy w pracy czy nerwowej sytuacji rodzinnej. Ale nie tylko – magnez odpowiada za prawidłową przemianę materii, zapobiega nadciśnieniu, odkładaniu cholesterolu i chroni przed toksynami. Co ważne, magnez jest wypłukiwany przez kawę, dlatego kawosze powinni szczególnie zwracać uwagę na to, by dostarczać odpowiednie dawki tego pierwiastka. Bardzo często pierwszym objawem niedoboru jest chęć sięgnięcia po słodkie, jak czekolada. Polecamy zrobienie domowego batonu z orzechów, pestek, suszonych owoców i roztopionej gorzkiej czekolady, która sklei wszystkie składniki. Taką przekąską możemy się zajadać w stesujących momentach bez wyrzutów sumienia!
Objawy niedoboru: kurcze łydek, mrowienie w kończynach, wypadanie włosów, zawroty głowy, rozdrażnienie
Źródła w diecie: zielone warzywa, zwłaszcza liściaste, pestki dyni, orzechy, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, kasze.
Wapń – podstawa naszych kości (i nie tylko)
W szkole uczono nas, że wapń to podstawowy budulec kości i zębów, ale poza tym pełni także ważne funkcje w krzepnięciu krwi, regulacji pracy serca i gospodarki hormonalne, przyśpiesza gojenie się ran, zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Wapń jest tak bardzo istotny dla organizmu, że w przypadku jego niedoborów jest on pobierany przez nasz organizm z kości – stąd osteoporoza, na którą statystycznie o wiele częściej cierpią kobiety. Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, a my nie byłyśmy narażone na złamania i urazy, koniecznie pilnujmy dostarczania potasu w codziennej diecie. Pamiętajmy, też że kobiety w ciąży i matki karmiące potrzebują więcej tego pierwiastka.
Objawy niedoboru: kurcze mięśni, nadciśnienie
Źródła w diecie: nabiał, kapusta, brokuły, pomarańcze, sezam, migdały, fasola
Potas na straży równowagi
Ten często pomijany pierwiastek odpowiada za prawidłowe nawodnienie i utlenienie organizmu. Wraz z magnezem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym serca, oraz układu nerwowego. Pomaga także obniżać ciśnienie krwi i usuwać zbędne produkty przemiany materii, które wytrącają się w większej ilości po przeprowadzonym detoksie (o detoksie i jego wpływie na organizm przeczytasz tutaj: http://www.digest.com.pl/zadbaj-o-detoks). Co istotne, potas tracimy przy nadmiernym spożywaniu soli, dlatego powinniśmy ją ograniczyć do około łyżeczki dziennie. Pamiętajmy również, że jak każdy niedobór, nadmiar również szkodzi, a bardzo wysokie stężenie potasu potrafi być śmiertelnym zagrożeniem dla naszego życia.
Objawy niedoboru: zaburzenia pracy serca, kurcze mięśni, szumy w uszach, bezsenność
Źródła w diecie: warzywa strączkowe, banany, awokado, ziemniaki, orzechy, kakao, ryby
Jeżeli zauważyłaś u siebie któryś z niepokojących objawów, na pewno zastanawiasz się nad sięgnięciem po suplementy diety. Ale poczekaj – najpierw warto w naturalny sposób postarać się podnieść poziom niedoborów w organizmie – informacji o naturalnej suplementacji i superżywności szukaj na naturapluszdrowie.pl. Pamiętaj, że chodzi o Twoje zdrowie, dlatego zamiast liczyć na to, że „jakoś się samo unormuje”, weź sprawy w swoje ręce i działaj.
Dodaj komentarz
Wszystkie komentarze (12)