Nie lubisz uprawiać sportu? To coś dla Ciebie!

O tym, że spacer ma dobroczynne właściwości dla naszego samopoczucia każdy z nas wie. Jednak przeprowadzone niedawno badania pokazały, że regularne spacerowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wileu poważnych chorób!

Nie lubisz uprawiać sportu? To coś dla Ciebie!

Spacer to samo zdrowie

Spacer to chyba jedna z najprostszych form ruchu, bo nie wymaga od nas ani bardzo wypracowanej kondycji, ani dodatkowych gadżetów, ani pieniędzy. Co więcej, nie wymagając od nas wiele dużo daje od siebie. Jakie korzyści przynosi spacerowanie?

- Nie raz słyszeliśmy jak ludzie mówią, że czują się znacznie lepiej, gdy się przejdą. Do teraz nie było zbyt wielu badań w tym temacie, by móc wysnuć jakieś naukowe wnioski i potwierdzić to, że taki spacer faktycznie poprawia samopoczucie i zdrowie psychiczne – mówi profesor Sara Warber z Michigan University w Stanach Zjednoczonych.

Okazuje się, że spacer to świetna terapia dla tych, którzy mają problem z nadmiarem stresu. To bardzo dobre rozwiązanie na jesienną melancholię i depresję. Regularne spacery mogą nam tez pomóc w uporaniu się z bólem po stracie bliskiej osoby, rozstaniu z partnerem, czy utratą pracy. 

To jednak nie wszystkie zalety. Eksperci twierdzą, że spacery w naturalnym środowisku, takim jak góry, lasy, jeziora, mogą mieć naprawdę dobroczynny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. 

40 minutowy spacer w ciągu dnia może znacznie poprawić naszą pamięć i koncentrację oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, demencję. Co więcej, badania pokazały, że regularne spacery mogą nawet opóźnić rozwój nowotworu, zmniejszyć ciśnienie krwi, pomóc pokonać otyłość, choroby serca, czy cukrzycę.

By wybrać się na spacer nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wracając z pracy zdecydować się na to, by wysiąść dwa przystanki wcześniej lub do sklepu wybrać się na nogach, a nie samochodem. To tak niewiele, a może nam bardzo pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia psychicznego.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 08.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Doceń swoje towarzystwo!

    Doceń swoje towarzystwo!

    Seans w kinie w pojedynkę, samotny spacer, kawa... Tacy wbrew pozorom niewidzialni ludzie bardziej przykuwają uwagę otoczenia. Czy spędzanie czasu w samotności może być przyjemne? czytaj więcej

  • W pogoni za odpoczynkiem

    Wiele z nas wciąż wyznacza sobie zadania, jakbyśmy nie chciały przez chwilę nic nie robić. A przecież warto znaleźć czas, by pomyśleć, na czym naprawdę nam zależy. czytaj więcej