Niebezpieczne związki

Bierzesz pigułkę, łykasz ziołowe tabletki, miałaś zabieg dermatologiczny... Zrezygnuj z opalania. Niektóre leki, kosmetyki i zioła wchodzą ze słońcem w niebezpieczne związki, a w takich wypadkach plażowanie może skończyć się powstaniem nieestetycznych przebarwień.

Niebezpieczne związki

Twoja wrażliwość na słońce zależy nie tylko od typu karnacji, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Liczy się także wiele innych czynników, takich jak antykoncepcja, stosowane kuracje, planowane lub przebyte zabiegi. Nigdy nie podejrzewałabyś, że mogą one niekorzystnie wpływać na skórę. I rzeczywiście, działając w pojedynkę, na pewno nie zaszkodzą twojej cerze. Jednak w połączeniu z promieniami UV mogą wywołać niekorzystne reakcje, które dermatolodzy nazwali fotoalergicznymi i fototoksycznymi. Objawy takiej reakcji widoczne są szybko, jeszcze na plaży, albo wieczorem po całym dniu opalania. Przypominają poparzenie słoneczne. Skóra jest silnie zaczerwieniona, piekąca, czasem pojawia się na niej swędząca wysypka. Objawy te utrzymują się przez kilka dni, a potem ustępują. Niestety, gdy skóra zblednie, często wychodzą na jaw brunatne przebarwienia – najbardziej trwały efekt reakcji fototoksycznej. Nie chcesz mieć takich kłopotów? Unikaj wymienionych tutaj niebezpiecznych związków.

Słońce + zioła

Tak naprawdę nie zdołano jeszcze przebadać wszystkich ziół pod kątem tego, czy wchodzą w reakcję z promieniami UV, czy nie. Wiadomo na pewno, że reakcję fototoksyczną mogą wywoływać dziurawiec oraz natka. A inne rośliny? Nie wiadomo. Na wszelki wypadek na czas urlopu zrezygnuj z popijania mieszanek ziołowych oraz łykania ziołowych tabletek.

Słońce + antykoncepcja

Wszystkie pigułki, a także plastry, wkładki i krążki antykoncepcyjne uwalniające hormon, zwiększają ryzyko reakcji fototoksycznej. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli bierzesz tabletkę nie wolno ci się opalać. Możesz wyjść na plażę, ale pod warunkiem że użyjesz kremów z bardzo wysokim filtrem (30+).

Słońce + kosmetyki

Reakcję fotouczulającą mogą spowodować też kosmetyki, których używasz na co dzień: kremy z retinolem (serie przeciwzmarszczkowe); emulsje delikatnie złuszczające (serie przeciwtrądzikowe); preparaty aromaterapeutyczne (właściwości fototoksyczne mają zwłaszcza piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy oraz bergamotowy); perfumy i wody toaletowe (im droższe, tym silniej reagują ze słońcem). Wybierając się na plażę, zrezygnuj więc z kremów pielęgnacyjnych. Wystarczy preparat z filtrem. Na inną okazję zachowaj też perfumy i mocno pachnące dezodoranty – na słońcu wystarczy bezalkoholowy i bezzapachowy antyperspirant.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Poniedziałek 25.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
posela
Słońce może być poważnym zagrożeniem. Przekonaj się czy jesteś w grupie osób zagrożonych zachorowaniem na nowotwór. Zajmie to tylko chwilkę wejdź http://sites.google.com/site/457news
Dodano: 2011-09-11 17:57:07 Zgłoś nadużycie
Senf
Niestety, ale dla wielu dziewczyn, takich jak ja, słońce kojarzy się głównie z bólem, pieczeniem i swędzeniem, niż z przyjemnie spędzonym czasem i atrakcyjną opalenizną. Niestety, ale alergia robi swoje i zawsze po jakichkolwiek dłuższych kontaktach ze słońcem mam straszne problemy ze skórą. Dziewczynom, które mają podobnie do mnie, polecam ten artykuł, w którym opisano rodzaje alergii na słońce i sposoby radzenia sobie z nimi: http://www.mojealergie.pl/wszystko_o_alergii/dla_aktywnych/pogoda_1/idiopatyczna_alergia_na_slonce_1.html
Dodano: 2011-08-25 09:17:06 Zgłoś nadużycie
nostradama
W tym roku i tak słońce nas nie rozpieszcza...
Dodano: 2011-08-13 11:14:19 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Ładna babka na zdjęciu
Dodano: 2011-07-25 21:41:38 Zgłoś nadużycie
pilusx3
mnie na szczęście nie spotkałą jeszcze reakcja alergiczna na słońce.
Dodano: 2011-07-25 13:02:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×