Oksytocyna - jak naturalnie podnieść jej poziom?

Dzięki niej jesteśmy spokojniejsze, spełnione, kochamy mocniej, jesteśmy też zdrowsze. Nie można łykać jej w tabletkach, dostarczać z pożywieniem. Oksytocynę musimy wytworzyć same, poprzez nasze kontakty z bliskimi. Dowiedz się więcej na temat tej niesamowitej substancji!

przytulanie.jpg

Według różnych nauk, które kultywują filozofię holistyczną, czyli traktowania człowieka, jako niepodzielną całość - łącznie z jego ciałem i duszą, istnieją dwie główne i przeciwstawne sobie emocje - miłość oraz lęk. 


Miłość sprawia, że jesteśmy zrelaksowane, spokojne, wesołe, ludzie nam ufają, a nasz organizm ma silniejszy układ immunologiczny i jest dzięki temu zdrowszy. Zwykło się mówić, że swoistym "eliksirem miłości", który sprawia, że, gdy jesteśmy zakochane, czujemy się tak błogo i dobrze, jest "hormon bliskości" - oksytocyna. 

Lęk natomiast powoduje, że stajemy się smutne, przestraszone, zestresowane i bardziej podatne na wszelkiego typu choroby. Poza tym, ze względu na błędne koło kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu, podwyższa się także poziom cukru i tłuszczu w organizmie, co odbija się na naszym wyglądzie . Przez to, jak się domyślasz, nasze samopoczucie pogarsza się jeszcze bardziej. To właśnie dlatego w wielu wierzeniach i nurtach filozoficznych podkreśla się wartość spokoju ducha i braku lęku. 

Niestety, w dzisiejszym zabieganym społeczeństwie, często, niemal codziennie żyjemy w pośpiechu i dużym stresie. Nieustanny brak czasu dla bliskich i siebie sprawia, że kortyzol wzrasta, a oksytocyna, która wytwarza się w sytuacjach bliskości, spada. Aby ją sobie czymś zastąpić i zwiększyć uczucie radości i spokoju, imamy się różnych zachowań - a to sięgamy po używki, a to wpadamy w depresję, a to z kolei w zaburzenia odżywiania. Mówi się o tym, że tzw. binge-eating, czyli kompulsywne jedzenie powstaje właśnie w wyniku obniżonego poziomu oksytocyny. Jak zwiększyć jej ilość w organizmie?

Zobacz też: Gdy słodycze stają się goryczą

Jak podnieść poziom oksytocyny? 


Niestety, z oksytocyną jest tak, że nie można jej tak zwyczajnie przyjmować w tabletkach, bo byłoby to dla nas niebezpieczne. Trzeba więc postarać się o jej naturalne wytwarzanie. Co prawda istnieje również możliwość wdychania oksytocyny, którą można umieścić w feromonach, ale w ten sposób można przesadzić i spowodować u siebie halucynacje i inne zaburzenia zdrowotne. 

Jak zatem w naturalny sposób podwyższyć poziom oksytocyny? Oto propozycje:

  • Przytulaj się do swoich bliskich 6 razy dziennie 
Naukowcy wyliczyli, że dzięki 6 dłuższym przytuleniom w ciągu dnia, jesteśmy w stanie uchronić się przed depresją i nerwicą i zwyczajnie poczuć się lepiej niemal natychmiast!   • Zbuduj bliższe relacje z innymi kobietami

Według naukowców, w minionych czasach kobiety otrzymywały spore dawki oksytocyny od innych kobiet przez to, że miały ze sobą bliższe relacje. Kobiety wspólnie opiekowały się bowiem dziećmi w domach, nie rywalizowały ze sobą tak bardzo, jak obecnie.

Dziś z kolei, kobiety w dużej mierze oczekują, że ich 100-procentowe zapotrzebowanie na oksytocynę zapewni im ich mężczyzna,co nie jest do końca możliwe.

Według niektórych poglądów, mężczyzna może zapewnić kobiecie zaledwie około 10% potrzebnej jej oksytocyny. Jeśli uznać ten pogląd za prawdziwy, zobaczymy, że to naprawdę niewiele. Skąd zatem czerpać resztę? Z kontaktów z innymi - z rodziną pierwotną, z dziećmi, z przyjaciółkami.


  • Pogłębiaj swoją intymność z ukochanym 
Pomimo tego, że bliskość możemy wytworzyć z przyjaciółkami i dziećmi, jednym z najistotniejszych czynników przy wytwarzaniu oksytocyny jest jednak oczywiście intymny kontakt z partnerem.
Badania wykazały, że spore dawki oksytocyny wytwarzają się podczas gry wstępnej, gdy mężczyzna pieści kobiece piersi. U kobiet działa wtedy ten sam mechanizm wytwarzania tego hormonu, co w chwili, gdy karmi piersią dziecko - zwyczajnie przywiązuje się ona wtedy do partnera i czuje miłość. Oksytocyna silnie wytwarza się również podczas orgazmu. Aby więc utrzymać oksytocynę na odpowiednim poziomie - kochajmy się!


  • Spraw sobie domowego pupila

Poziom oksytocyny wzrasta również wtedy, gdy opiekujemy się ukochanym zwierzakiem. Między Tobą a Twoim pupilem wytwarza się swoista więź, a gdy np. głaszczesz go lub przytulasz się do niego, w Twoim organizmie produkowana jest oksytocyna.

zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Piątek 15.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
FRASZKA O BRAKU OKSYTOCYNY
Udowodniono już naukowo,
że są na świecie ludzie „źli”
którym brakuje oksytocyny,
więc ciesz się, jeśli to nie ty!
(oksytocyna to enzym, który stymuluje ufność, szczodrość i współpracę)
Dodano: 2018-10-19 10:58:19 Zgłoś nadużycie
Anonim
Bzdurny komentarz, artykuł inspirujący!
Dodano: 2017-08-14 22:45:15 Zgłoś nadużycie
Anonim
Strasznie bzdurny artykuł
Dodano: 2017-06-09 08:03:43 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×