Osoby wysokie są bardziej podatne na choroby nowotworowe

Naukowcy ze Szwecji stwierdzili, że istnieje zależność między wzrostem a ryzykiem zachorowania na raka.

wysocy-ludzie-rak.jpgRyzyko zachorowania na nowotwory zależy od wielu czynników. Oprócz oczywistych jak palenie tytoniu, nadwaga czy uwarunkowania genetyczne, okazuje się, że ważny jest też wzrost. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. 

 Zobacz także: Fakty i mity o raku jajnika i raku szyjki macicy

W badaniach wzięto pod uwagę wyniki 5 milionów osób, które urodziły się w latach 1938-1991. Okazało się, że najbardziej narażone na raka są osoby ponadprzeciętnie wysokie, przy czym wysokie kobiety nawet o 20 proc. częściej chorują na raka piersi niż ich niższe rówieśniczki, a w przypadku czerniaka czy raka skóry zarówno wysokie kobiety, jak i mężczyźni chorują o 30 proc. częściej niż osoby niskie. 

Naukowcy zauważyli, że ryzyko zachorowania na raka jest wprost proporcjonalne do wzrostu. W przypadku kobiet każde 10 cm wzrostu powyżej 152 cm podnosi ryzyko zachorowania na raka o 18 proc., a u mężczyzn - 11 proc.   

rak-wysocy-ludzie.jpg

Zobacz też: Sposoby walki z rakiem

Z czego to może wynikać? U wysokich osób bardziej aktywne są hormony wzrostu, a te sprzyjają rozwojowi komórek nowotworowych. Co więcej, wysokie osoby mają też większą masę ciała, dlatego łatwiej o sytuację,gdy jedna z komórek ulegnie mutacji i zapoczątkuje rozwój raka. 

Zobacz też: Jak badać piersi

Źródło: MilionKobiet.pl, PAP
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 08.10.2015 (aktualizacja: 2015-10-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×