Płeć serca

Serce kobiety i serce mężczyzny różnią się od siebie – inaczej pracują, na co innego chorują. Lekarze przestali podawać w wątpliwość ten fakt dopiero kilkanaście lat temu. Dzisiaj już wiemy, że zawał objawia się inaczej u kobiety i u mężczyzny, inaczej przebiega proces miażdżycowy. Inaczej powinno się też diagnozować i leczyć choroby serca w zależności od płci. Czy znasz różnice między sercem twoim, a twojego partnera?

Płeć serca

Mężczyzna:

1. Masa serca mężczyzny wynosi 320 – 400 g. Jego serce jest więc większe i bije wolniej niż serce kobiety (ok. 70 razy na minutę).

2. Mężczyźni mają wyższe stężenie lipidów we krwi i niższe cholesterolu HDL, co zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

3. Panowie są zagrożeni miażdżycą już w 4.–5. dekadzie życia, a nawet wcześniej! Szczególnie ci obarczeni różnymi  czynnikami ryzyka (papierosy, podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów, nadciśnienie, otyłość, stres).

4. Mężczyźni cierpią częściej na innego rodzaju zaburzenia nadkomorowe rytmu serca niż kobiety – np. zespół nadwrażliwej zatoki tętnicy szyjnej oraz migotanie i trzepotanie przedsionków. Z kolei częstoskurcze komorowe mają duży związek z chorobą niedokrwienną serca (u kobiet o wiele rzadsze zjawisko). Choroby sercowo - naczyniowe są przyczyną 39 procent zgonów mężczyzn.

5. Objawy zawału serca mężczyzn to tzw. triada objawów: ból za mostkiem, duszność oraz ból i drętwienie lewej ręki. Mężczyźni zwykle opisują ból jako piekący,  rozpierający, ściskający, nasila się on przy wysiłku, ustępuje lub wyraźnie zmniejsza się po podaniu nitrogliceryny.

Płeć sercaProfilaktyka dla niego:

- Pamiętaj, że nadciśnienie nie boli! Jeśli skończyłeś 30 lat, systematycznie kontroluj poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, bądź też w stałym kontakcie z kardiologiem oraz przeprowadzaj zlecone przez niego badania.

- Nie wyobrażasz sobie obiadu bez schabowego czy golonki? Dla dobra serca wprowadź do menu elementy kuchni śródziemnomorskiej. Zamiast tłuszczu zwierzęcego, wypróbuj oliwę z oliwek, zamiast mięsa wieprzowego wprowadź drób, przekonaj się do ryb (dwa razy w tygodniu) i owoców morza. Uwierz, że warzywa są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne.

- Zrzuć "brzuszek"! Otyłość brzuszna, częściej występująca u mężczyzn, jest bardziej niebezpieczna niż typowa dla kobiet pośladkowo - udowa. Powoduje powstawanie chorób sercowo - naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, może też być przyczyną wylewu krwi do mózgu.

- Lubisz alkohol? Wcale nie musisz z niego zrezygnować (ale zrezygnuj z papierosów). Lampka koniaku, dobrego wina czy piwo do posiłku działają korzystnie na układ krążenia (wręcz przeciwmiażdżycowo). Oczywiście w nadmiarze szkodzą!

- Kochaj się regularnie. Udany seks nie tylko podsyca miłość, ale działa relaksująco, poprawia kondycję fizyczną i odchudza.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 20.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MariolciaK
ojej:)
Dodano: 2011-07-20 20:59:01 Zgłoś nadużycie
szyszka094
przyda się na pewno:)
Dodano: 2011-07-20 09:53:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×