Po co mężczyznom... jabłko Adama?

To niby oczywiste, że mają je tylko mężczyźni... Czy na pewno? I po co im ono właściwie? Oto kilka ważnych słów o jabłku Adama.

jablkoadamamainmain.jpg

Legenda głosi, że charakterystyczne uwypuklenie na szyi mężczyzn zwane jabłkiem Adama powstało już w Raju, wskutek grzechu pierwszych ludzi. Według legendy, Adamowi miał w krtani utknąć kawałek zerwanego z drzewa jabłka, który próbował przełknąć. Od tamtej pory wszyscy mężczyźni noszą ten znak na swojej szyi.

Jeśli natomiast chodzi o biologię, to jabłko Adama ma również swoją naukową nazwę, a jest nią - grdyka. Jabłko Adama, czy też grdyka, to nic innego, jak uwypuklenie chrząstki tarczowatej (na wysokości krtani), które silnie rozwija się w okresie dojrzewania, wraz ze wzrostem stężenia testosteronu w młodym organizmie. Jaka jest funkcja jabłka Adama? Grdyka ochrania krtań przed uszkodzeniem oraz wpływa na obniżenie tonu głosu. 

Z tego również powodu jabłko Adama wielu kobietom wydaje się szalenie seksowne. Po pierwsze wpływa na to, że nasi mężczyźni brzmią tak pociągająco, a poza tym, w sexy sposób podkreśla ich męskość. Osobiście znamy co najmniej kilka amatorek męskiej szyi pokrytej kilkudniowym zarostem, na której idealne widać też bardzo męskie jabłko Adama.  

Jak się jednak okazuje, jabłko Adama nie jest czymś, co zdecydowanie odróżnia facetów od przedstawicielek płci pięknej. Dlaczego? Otóż grdykę mają również kobiety, jednak z powodu innego kąta jej ustawienia w krtani oraz z powodu innych zasobów testosteronu w kobiecych organizmach, jest ona o wiele mniej uwypuklona niż u mężczyzn. 

Grdyka, w sporadycznych przypadkach, może rozrastać się jednak nadmiernie. Wtedy warto zasięgnąć porady lekarza, aby dowiedzieć się co jest tego przyczyną. Czasem mocno widoczne jabłko Adama pojawia się też u kobiet, wtedy najpierw należy przyjrzeć się zdrowiu kobiety, zwłaszcza temu, czy prawidłowo miesiączkuje, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne.  

zdjęcie: iStock 

Zobacz też: 


Dodał(a): Natalia Fijał , Środa 01.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×