Pokonaj choroby skóry

Choroby skóry mogą nas dotknąć w każdym wieku, bez względu na stopień odporności organizmu. Sprawdź, w jaki sposób postępować w przypadku wybranych dolegliwości.

choroby skóry

Nigdy nie lekceważ objawów chorób skóry, ponieważ nieleczone dolegliwości mogą przerodzić się w naprawdę poważne schorzenia. Poniżej znajdziesz informacje na temat najczęściej występujących chorób skóry oraz podpowiedzi, w jaki sposób z nimi walczyć.

Trądzik

Zwykle kojarzony z okresem dojrzewania, może Cie dotknąć również w późniejszych latach. Jest on z reguły dość trudny do wyleczenia, a cykl kuracji przeważnie wynosi kilka miesięcy. Na szczęście oprócz regularnego zażywania odpowiednich leków, możesz wspomóc leczenie odpowiednią dietą i kosmetykami.

Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze mogą spowodować pogorszenie się stanu trądziku? Jeżeli cierpisz na tę chorobę, staraj się unikać przede wszystkim produktów bardzo tłustych.

Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób myjesz codziennie swoją skórę. Wybieraj produkty bezzapachowe, które będą podrażniać. Szukaj ich przede wszystkim w aptekach.

Sprzymierzeńcy w walce z trądzikiem

kwas salicylowy - używany do zmiękczania górnych warstw skóry. Jego zaletą jest łatwość wchłaniania się.

kwas mlekowy - ma działanie przeciwbakteryjne, zmiękcza pogrubioną, warstwę rogową skóry.

kwas witaminy A - dzięki niemu zaskórniki skóry są otwierane i usuwane, poprawia wygląd skóry, ma silne działanie złuszczające.

Grzybica dłoni i stóp

Zachorowania na grzybice dłoni oraz stóp należą zdaniem dermatologów do jednych z najczęściej spotykanych chorób skóry. Jak się okazuje, w krajach przemysłowych może cierpieć na nie nawet 1/4 populacji! Cechą charakterystyczną tej choroby jest uczucie silnego swądu.

Sprzymierzeńcy w walce z grzybicą dłoni i stóp

bawełniane skarpetki i rękawiczki- staraj się wybierać materiały naturalnego pochodzenia, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Zmieniaj je codziennie.

ręcznik - pamiętaj o dokładnym osuszeniu swojej skóry po każdym umyciu. Staraj się również w miarę możliwości jak najczęściej wymieniać go na czysty.

Atopowe zapalenie skóry

Najczęściej za atopowe zapalenie skóry zapadają niemowlęta oraz małe dzieci. Jednak do zachorowania może dojść również u osób, które przeszły już okres dojrzewania. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim swądem, który utrudnia normalnej funkcjonowanie pacjenta. Konsekwencją drapania swędzącej skóry jest pojawienie się stanów zapalnych, a nawet występowanie blizn.

Sprzymierzeńcy w walce z atopowym zapaleniem skóry

mocznik - powoduje uwodnienie warstwy rogowej skóry. Produkty te zalecane są osobom powyżej 5. roku życia.

kwas linolenowy - znajdziesz go w olejku z wisiołka oraz w nasionach ogórecznika lekarskiego.

kwaśne i neutralne kostki detergentowe - stosuj je do codziennego mycia zamiast mydła. Do kąpieli możesz używać również specjalnych olejków głęboko nawilżających.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY!


Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Korzystałam z książki "Pielęgnacja ciała" Sabine Bender

Wydawnictwo MedPharm Polska


Przeczytaj również:

Wygraj walkę z upławami

Wysoki cukier i co teraz?

Tyrozyna na ratunek cukrzycy