Policystyczne jajniki a ciąża

Coraz więcej kobiet boryka się z problemem policystycznych jajników. Po usłyszeniu diagnozy niejednokrotnie odchodzimy od zmysłów myśląc, że nigdy nie zostaniemy matkami. Zapoznajcie się z informacjami na temat tego zespołu chorobowego.

Policystyczne jajniki a ciąża

Policystyczne jajniki a ciąża


Bardzo często można usłyszeć diagnozę policystycznych jajników, co po części jest wynikiem braku ostatecznego porozumienia pomiędzy lekarzami, a naukowcami co do kryteriów oceny tego zespółu chorobowego.

Tym właśnie zagadnieniem najczęściej jednak zajmują się lekarze mający do czynienia z kobietami próbującymi zajść w ciążę. Słysząc tak ogólną diagnozę, tak naprawdę nie do końca wiemy z czym mamy do czynienia, ponieważ zespół policystycznych jajników może być łagodny, a wówczas jajeczkujemy, tylko rzadziej, a co za tym idzie - mamy możliwość zajścia w ciążę. Może jednak być też mocny, przy którym w celu zapłodnienia należy uciec się do np. zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Jakie są symptomy wskazujące na zespół polistycznych jajników? Po pierwsze jest to nieregularny cykl, spowodowany zaburzeniami owulacji, które z kolei powodują długie cykle miesiączkowe. Po drugie, na podstawie badań, czy też wyglądu pacjentki (nadmierne owłosienie, łysienie męskiego typu, czy trądzik) często stwierdza się zbyt dużą ilość męskich hormonów, które powodują problemy z jajnikami. Po trzecie, w czasie wykonywania badania USG jajników, można zauważyć występujące cysty. Przy zauważeniu wymienionych wskaźników tego zespołu warto zaznaczyć, iż lekarz powinien także przeprowadzić szereg innych badań, aby wykluczyć możliwość innych chorób, o których może świadczyć np. podwyższony poziom hormonów.

Policystyczne jajniki a ciąża

Policystyczne jajniki a ciąża


Często jest tak, że kobieta dowiaduje się o tym, że problem policystycznych jajników dotyczy również jej dopiero wtedy, kiedy próbuje zajść w ciążę. Jeżeli jest to łagodna forma zespołu, lekarze dysponują szeregiem środków, które przybliżają szanse na zajście w ciążę w stopniu porównywalnym do szans, jakie ma zdrowa kobieta. Przy cięższej formie czasem trzeba się uciec do np. laparoskopii.

Najważniejsze jest, aby macierzyństwa nie odkładać w czasie, ponieważ im później się dowiemy o problemach z jajnikami, tym mniej czasu pozostaje nam na zajście w ciążę. Jeżeli z kolei dowiadujemy się o tym, kiedy jeszcze nawet nie myślimy o posiadaniu potomstwa, warto również mieć na uwadze, że starania mogą być długie.

Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników często mają też problemy z otyłością, co w dużej mierze jest wynikiem wpływu hormonów, więc warto zwrócić uwagę na to, by dieta była oparta na zamiennikach węglowodanowych. Poza tym należy skupić się na aktywności fizycznej i unikać używek.

Nie da się wyleczyć zespołu policystycznych jajników, ale na pewno medycyna niezwykle pomaga kobietom w zmaganiu się z tym problemem. Niestety przyczyna jego powstawania na razie nie jest znana.

Pamiętajcie, że diagnoza policystycznych jajników wcale nie jest wyrokiem skazującym na brak potomstwa!


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 19.12.2013 (aktualizacja: 2013-12-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×