Polska wigilia jedną z najzdrowszych w Europie?

W każdym kraju na świątecznych stołach goszczą inne potrawy. Jak w europejskim zestawieniu prezentuje się Polska wigilia?

polska_wigilia.jpg

Polska wigilia jedną z najzdrowszych w Europie?

 

Na całym świecie świąteczne tradycje kulinarne są bardzo różne. W każdym zakątku można spotkać się z innymi zwyczajami, tradycjami, a także oczywiście z innymi potrawami goszczącymi na świątecznych stołach.

Choć wydawać by się mogło, że święta to czas, kiedy wszystkie zdrowe diety i potrawy idą w odstawkę, prawda jest inna. Wigilijne dania, to dania postne, dlatego ich wartości kaloryczne nie są wcale tak duże jak mogłoby się nam wydawać. Czy zatem wigilijna kuchnia może być kuchnią zdrową? Okazuje się, że jak najbardziej tak! 

Zobacz też: SPOSOBY NA PRZEJEDZENIE 

Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się wartościom zdrowotnym wigilijnych potraw z całej Europy. Wzięli pod uwagę ilość węglowodanów i tłuszczów zawartych w potrawach, które serwuje się na świątecznych stołach. Co się okazało? Polska wigilia jest jedną z najzdrowszych! Przed nami lepsza dla zdrowia jest kuchnia francuska, a także czeska. Według naukowców na duże docenienie zasługują nasze potrawy, które przygotowujemy z ryb, kapusty, a także maku. 

 

Mak, który jest składnikiem większości świątecznych deserów, zawiera dużo dobrych witamin, między innymi witaminę A, E, czy C. Oprócz tego jest źródłem między innymi magnezu, żelaza i cynku. Kapusta ma właściwości lecznicze, które są bardzo powszechne, ale to nie wszystkie jej plusy. Zawiera także ona cenny kwas foliowy oraz siarkę, która poprawia wygląd naszej skóry. Oprócz tych dwóch składników na naszym wigilijnym stole goszczą przecież także grzyby, ryby i suszone owoce, które również mają w sobie mnóstwo potrzebnych nam witamin.

Zobacz też: JAK NIE MARNOWAĆ JEDZENIA? 

To wszystko potwierdza zatem zdania dietetyków, którzy już od dawna zachęcają do tego, by potrawy wigilijne gościły na naszych stołach nie tylko podczas świąt.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.comDodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 24.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×