Jak wyleczyć się z kompleksów

Ciągle porównujesz się z innymi i dążysz do tego, aby stać się idealną? Wstydzisz się ludzi i masz problem z poczuciem własnej wartości? Zobacz, co zrobić, aby pozbyć się kompleksów i skończyć ze złą samooceną!

iStock_94238421_SMALL (1).jpg

Kompleksy budzą lęk, niepokój, wiążą się ze wstydem i strachem przed negatywną oceną przez środowisko. Dotyczą one niemalże wszystkich ludzi, ale największe problemy mają z nimi kobiety. Ciągłe dążenie do ideału, potrzeba zmiany wyglądu i charakteru mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Najważniejszym i zarazem pierwszym krokiem w walce z kompleksami jest zdanie sobie sprawy z tego, że ma się z tym problem. Nie warto udawać przed sobą, że nic się nie dzieje, ponieważ tylko oddali to moment wyzdrowienia, który jeżeli o niego zawalczysz z pewnością, przyniesie ci ulgę i sprawi, że świat stanie się piękniejszy, a i ty poczujesz energię do brania z życia całymi garściami.

Na początku musisz zrozumieć gdzie leży źródło twoich kompleksów. Jest to strach przed porównaniem oraz dążenie do sprostania ambicjom, marzeniom, ideałom. Kompleksy najczęściej dotyczą osób, które mają zaniżone poczucie własnej wartości. Często przybierają również skrajną formę, czyli dysmorfofobię. Jest to zaburzenie psychiczne, które wywołuje przesadny lęk związany z niewielkim defektem ciała. Podobnie jak kompleksy, dysmorfofobia wywołuje złe samopoczucie i zaburza normalne funkcjonowanie. W przypadku dysmorfofobii ciągłe zaabsorbowanie defektami może być bolesne i męczące.

JAK WYZBYĆ SIĘ KOMPLEKSÓW 

Walka z kompleksami może być długotrwała, warto zatem udać się po pomoc do specjalisty, ale także poprosić o nią kogoś bliskiego. Najczęściej proponowanym przez lekarzy sposobem wyzbycia się kompleksów jest obrócenie wad w zalety i znalezienie w sobie atutów. Akceptacja samej siebie, spowoduje otwarcie się na świat i drugiego człowieka. Pokochanie siebie i pozwolenie, aby inni nas pokochali, jest najłatwiejszym sposobem na wyleczenie się z kompleksów.

W pokonaniu kompleksów pomoże również dbanie o siebie. Pielęgnowanie ciała i ćwiczenia spowodują, że zaczniesz dostrzegać pozytywne zmiany w swoim życiu i chęć przebywania z innymi ludźmi. Warto również zaangażować się w pomoc komuś innemu i zaniechać skupianie uwagi tylko na sobie. Pomoc innym wypełni twoje życie pozytywną energią.

Bądź dla siebie swoim najlepszym przyjacielem. Ludzie potrafią być dla siebie bezlitośni i okrutni, zapominając przy tym o szacunku i zrozumieniu.  Wypisz na kartce wszystkie swoje najlepsze strony i podziękuj losowi za to, kim jesteś, za swoje umiejętności i niedoskonałości. Nie traktuj siebie zbyt serio i nie porównuj się do innych. Pamiętaj, że ludzie są piękni przez to, że są od siebie tak różni.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:549


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 11.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
elaela
Moim zdaniem podstawą jest właśnie akceptacja samego siebie :) Czasem jednak kompleksy sa na tyle mocne, że jest potrzebna ingerencja z zewnątrz. Moja znajoma zdecydowała się na lifting w http://elesthetic.pl/, bo nie potrafiła zaakceptować swoich zmarszczek.
Dodano: 2017-02-22 20:09:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×