Zatrważające konsekwencje spania mniej niż 6 godzin

Najnowsze badania mówią, że zbyt mało odpoczynku może powodować udar mózgu lub choroby serca.

iStock-530200911.jpg

Nowe badanie ostrzega, że brak snu lub jego niewielka ilość, niesie za sobą ogromne konsekwencje. Wykazało, że mniej niż sześć godzin snu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu, szczególnie u osób z syndromem metabolicznym, czyli połączeniem cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi oraz otyłości. Naukowcy stwierdzili, że efekt ten był szczególnie silny u pacjentów z wysokim ciśnieniem oraz niskim poziomem glukozy. 

Osoby z zespołem czynników ryzyka chorób serca i cukrzycy były dwukrotnie bardziej narażone na zgon, jeśli nie przesypiały odpowiedniej ilości godzin. Ryzyko śmierci w tej samej grupie, ale z odpowiednią ilością snu było mniejsze. Naukowcy losowo wybrali ponad tysiąc dorosłych osób, które zgodziły się spędzić jedną noc w laboratorium snu. Badanie to jest pierwszą metodą, która nie podlega na analizowaniu snu poprzez raport od pacjenta. 

Na podstawie wyników testów stwierdzono, że 39% osób ma co najmniej trzy z czynników ryzyka, które po zebraniu ze sobą są znane właśnie jako syndrom metaboliczny. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego prawie 17 lat zmarło 22% badanych osób.  

Główny autor badania dr Julio Fernandez-Mendoza ostrzega: Jeśli masz kilka czynników chorób serca, dbaj o swój sen i w związku z nim konsultuj się z lekarzem. To ważne, jeśli czujesz, że masz go za mało. W ten sposób obniżysz ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub udaru

Dr Fernandez-Mendoza stwierdził także, że badania były badaniem obserwacyjnym, więc wyniki nie mogą ustalić związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie związek między krótkim snem a śmiertelnością u osób z zespołem metabolicznym. Dodał, że przyszłe badania kliniczne są  niezbędne w celu ustalenia, czy sen w połączeniu z obniżonym ciśnieniem krwi i glukozy, poprawi prognozy osób z zespołem metabolicznym. 

Zdjęcie: iStock

Źródło: dailymail


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 26.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Thanks for the great post here this is the best update to all web users have to see the online feature for http://alarmsinwindows10.com and get the all working easily in system i hope you look the all function easily set.
Dodano: 2018-07-25 10:17:48 Zgłoś nadużycie
Kamila2
Ostatnio nie śpię najlepiej i chyba muszę poczytać te wskazówki. W drodze do pracy dostałam mandat, bo z powodu niewyspania byłam rozkojarzona i popełniłam błąd. Mandat zapłaciłam na stronie https://zaplacmandat.pl i staram się teraz bardziej uważać. Ale muszę przede wszystkim w końcu się dobrze wyspać.
Dodano: 2017-12-12 18:41:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
oj, problem ze spaniem, często miewam, ci fajnego. ostatnio trochę się stosuję do tych wskazówek: http://blog.impel.pl/jak-spac-lepiej/ i jest lepiej. Sen jest bardzo ważny!
Dodano: 2017-05-26 17:42:39 Zgłoś nadużycie
Anonim
Należy się wysypiać, co najmniej 6 godzin każdego dnia i duzo uprawiać sportow takich jak plywalnia czy bieganie. Ostatnio brałem udział w http://wiesci.waw.pl/v-bieg-losia-zakonczony/ i po przebiegnięciu 10 km czułem sie jak młody bóg!
Dodano: 2017-05-26 13:17:51 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×