Poznaj wrogów cholesterolu!

Czy wiesz, ile wynosi poziom cholesterolu w Twoim organizmie? Czasami jego zbyt wysoka zawartość wcale nie daje o sobie znać. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jakie produkty spożywcze są Twoimi sprzymierzeńcami w walce o zdrowie i obniżenie cholesterolu!

Poznaj wrogów cholesterolu!

Poznaj wrogów cholesterolu!Po wykonaniu okresowego badania krwi, okazało się, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie? A może wręcz przeciwnie, nigdy nie wykonywałaś tego rodzaju badania i zastanawiasz się, czy Ty również nie jesteś w grupie ryzyka? W obu przypadkach warto zadbać o regularne dostarczanie do organizmu produktów spożywczych, które obniżą poziom cholesterolu lub nie dopuszczą do jego wchłaniania.

Choroby, które grożą osobom z wysokim cholesterolem


Miażdżyca

Miażdżyca
określana jest przez lekarzy jako najpoważniejsza choroba spowodowana wysokim poziomem cholesterolu LDL, która jest diagnozowana u coraz większej liczby Polaków. Jak przebiega proces zachorowania? Otóż "zły" cholesterol odkłada się systematycznie na ściankach tętnic, w wyniku czego dochodzi do ich zwężania. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania prawidłowego przepływu krwi w organizmie. Taka sytuacja jest zagrożeniem dla życia pacjenta.

Kliknij i poznaj prawdy oraz mity na temat cholesterolu!

Udar mózgu

Udar mózgu również może być spowodowany zbyt wysokim poziomem "złego" cholesterolu w organizmie. Choroba ta, która przez wiele osób określania jest wylewem zaczyna się w momencie, kiedy mózg zaczyna funkcjonować w sposób nieprawidłowy. Czasami dochodzi do nagłego wylewu krwi do mózgu, jednak spotykane są również przypadki, w których proces chorobowy trwa znacznie wolniej. Udar mózgu może zakończyć  się śmiercią pacjenta.

Kliknij i dowiedz się, jakie są najczęstsze dolegliwości serca!

Poznaj wrogów cholesterolu!

Ryby

W dalszym ciągu bardzo słabo wypadamy w rankingach spożywania ryb na tle innych krajów Europy. Zamiast smacznego dorsza czy makreli, chętniej przygotowujemy w domu schabowego lub karkówkę. Niestety, chociażby najsmaczniejszy kotlet nie dostarczy nam tylu składników odżywczych, co właśnie ryby. W rybach znajdują się kwasy omega 3, które odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu LDL, a dodatkowo przyczyniają się do większego wytworzenia cholesterolu HDL. Warto zatem chociaż 2-3 razy w tygodniu sięgnąć po rybę.

Kliknij i przekonaj się, czy naprawdę warto jeść pangę!

Poznaj wrogów cholesterolu!

Poznaj wrogów cholesterolu!Jabłka

Wcale nie trzeba szukać wśród egzotycznych owoców czy warzyw, żeby odnaleźć skutecznie źródło zapobiegające podwyższonemu cholesterolowi. Okazuje się bowiem, że jabłka są jego doskonałym stoperem. Dietetycy zalecają dla osób dorosłych jedzenie 2 jabłek dziennie (gatunek nie ma znaczenia), aby obniżyć swój cholesterol o kilka procent. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko rozkoszować się cudownym smakiem tych owoców.

Kliknij i poznaj przepis na jesienne ciasto z jabłkami!

Czosnek

Nie lubisz zapachu ani smaku czosnku? To błąd. Okazuje się bowiem, że dzięki zawartej w nim allicynie, możliwe jest skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu. Oczywiście nie zachęcamy Cię do jedzenia kilku ząbków czosnku dziennie na surowo, jednak warto od czasu do czasu dorzucić go do sosu lub do zupy.

Poznaj wrogów cholesterolu!

Poznaj wrogów cholesterolu!


Tekst: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Wtorek 02.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
dariaewaagata
O, jabłka.
Już nie czuję się tak winna wżeraniu po 3-4 jabłek dziennie ;p
Dodano: 2013-02-10 17:00:18 Zgłoś nadużycie
runa
ja tak własnie pojadam, mam nadzieje, że nie będe miała problemów z cholesterolem
Dodano: 2012-11-27 09:59:29 Zgłoś nadużycie
irenka1
a ja lubie czosnek-mozna go jesc na rozny sposob jako dodatek oczywiscie:
pstrag z maslem i czosnkiem lub maslo ziolowe:
c
Dodano: 2012-10-16 15:28:28 Zgłoś nadużycie
Anonim
nie lubię czosnku, ale rybki są bardzo smaczne i zdrowe;)
Dodano: 2012-10-02 06:21:48 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×