Prawdy i mity na temat zapalenia pęcherza

Słyszałaś, że infekcji sprzyjają długie kąpiele, pigułka hormonalna i noszenie syntetycznej bielizny? Przekonaj się, które z tych opinii są prawdziwe, a które nie mają żadnego uzasadnienia.

Prawdy i mity na temat zapalenia pęcherza

Częściej chorują kobiety

PRAWDA. Jest to konsekwencją budowy anatomicznej. Cewka moczowa u kobiet jest krótsza i szersza niż u mężczyzn. Z tego powodu drobnoustroje będące przyczyną chorób mają krótszą i łatwiejszą drogę do przebycia. Szacuje się, że u kobiet między 20. a 50. rokiem życia infekcje układu moczowego zdarzają się kilkanaście razy częściej niż u mężczyzn w tym samym wieku. 

■ NASZA RADA
Pij dużo wody mineralnej i soków, dzięki temu będziesz częściej oddawała mocz i wypłuczesz bakterie z dróg moczowych. Ubieraj się też stosownie do pory roku. Gdy na dworze ziąb, pod spódnicę włóż legginsy lub spodenki przed kolano (tzw. kolarki). Wychłodzenie dolnych partii ciała to prosta droga do zapalenia pęcherza

Bakterie są powodem przykrych dolegliwości

PRAWDA. U ośmiu na dziesięć osób cierpiących z powodu stanów zapalnych układu moczowego przyczyną choroby jest bakteria Escherichia coli. Pozostałe zachorowania są skutkiem infekcji innymi bakteriami gramujemnymi (np. Proteus) oraz gronkowcem. Rzadziej za przykre dolegliwości odpowiadają wirusy, grzyby i chlamydie. 

■ NASZA RADA

Escherichia coli jest częścią fizjologicznej flory jelita grubego. Dopóki pozostaje w tej części układu pokarmowego, niczym ci nie grozi. Wywołuje infekcję dopiero wtedy, gdy przedostanie się do cewki moczowej. Możesz temu zapobiec, dbając o higienę okolic intymnych. Długa kąpiel zwiększa ryzyko infekcji. 

MIT. Nie ma różnicy, czy dbając o higienę, zażywasz kąpieli, czy korzystasz z prysznica. Większe znaczenie ma zachowanie umiaru w stosowaniu perfumowanych płynów i żeli do mycia. Kosmetyki mogą zachwiać równowagę kwasowo - zasadową miejsc intymnych, uszkodzić śluzówkę i w ten sposób ułatwić drobnoustrojom wniknięcie do cewki moczowej. 

■NASZA RADA

Do mycia okolic intymnych używaj przeznaczonych do tego bezzapachowych preparatów o neutralnym pH. Unikaj intymnych dezodorantów. Stanom zapalnym sprzyja stosowanie pigułki 

MIT. Pogląd ten pochodzi z czasów, gdy pigułki antykoncepcyjne zawierały duże dawki hormonów, w tym estrogenów, które rzeczywiście zaburzały pracę organizmu. Współczesna pigułka jest bezpieczna, a dawki hormonów w niej zawartych – minimalne. 

■ NASZA RADA

Jeśli masz skłonność do infekcji pęcherza, antykoncepcja hormonalna jest właśnie dla ciebie. Unikaj kapturków dopochwowych i środków plemnikobójczych. Pierwsze mogą uszkodzić śluzówkę, drugie zmienić naturalne środowisko (pH), ułatwiając drobnoustrojom wniknięcie w głąb organizmu.

Bielizna syntetyczna jest niezdrowa

MIT. Nie ma różnicy, czy nosisz bieliznę bawełnianą, czy syntetyczną. Przekonanie, że figi wykonane ze sztucznego tworzywa są niezdrowe, pochodzi z czasów, gdy syntetyki nie przepuszczały powietrza. Dziś materiały te "oddychają". 

■ NASZA RADA

Dbaj o to, by bielizna, którą nosisz, była świeża. Jeśli masz infekcję, stosuj wkładki higieniczne i zmieniaj je po każdym skorzystaniu z toalety. Unikniesz w ten sposób gromadzenia się na bieliźnie drobnoustrojów.

Domowe sposoby wyleczą infekcję

MIT. Picie soku z żurawin i ziołowe nasiadówki pomagają łagodzić objawy, ale nie zawsze wystarczą, by wytrzebić bakterie, które są przyczyną infekcji. A zatem, gdy tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy (częste oddawanie moczu i towarzyszący temu silny, piekący ból), skonsultuj się z internistą. 

■ NASZA RADA
Bierz środki przepisane przez lekarza, a babcine metody stosuj dodatkowo. Możesz zrobić sobie np. napój z przegotowanej wody i soku z cytryny (cytryna na litr wody) lub soku z żurawin (litr soku na litr wody) i pić co godzinę przez cały dzień. Wieczorami warto się rozgrzać, używając termoforu lub robiąc ziołową nasiadówkę

Choroba lubi powracać

PRAWDA. Dotyczy to głównie osób o osłabionej odporności i tych, które leczą się na własną rękę. Zdarza się, że drobnoustroje nie zostaną do końca wyeliminowane i po pewnym czasie ponownie atakują. 

■ NASZA RADA
Jeśli często cierpisz na zapalenie pęcherza moczowego, rozważ zastosowanie doustnej szczepionki. Zawiera ona martwe szczepy E. coli, które nie mogą wywołać choroby, ale uczą organizm, jak bronić się przed żywymi, groźnymi bakteriami. Jej jedyny minus to cena. Miesięczny koszt kuracji wynosi 100 zł. Aby leczenie przyniosło rezultaty, trzeba je kontynuować przez 3 miesiące (a najlepiej przez pół roku).

Zapalenie pęcherza nie prowadzi do powikłań

MIT. Na szczęście bardzo rzadko, ale zdarza  się, że drobnoustroje atakują nerki i doprowadzają do stanu zapalnego. 

■ NASZA RADA
Jeśli oprócz klasycznych objawów (ból i parcie na pęcherz) masz wysoką temperaturę (powyżej 38 st. C), a w moczu znajdują się drobiny krwi lub ropa, natychmiast udaj się do lekarza. Odpowiednio dobrany antybiotyk uchroni cię przed niebezpiecznymi powikłaniami.


Tekst: Marzena Sygut
Konsultacja: Renata Kasprzycka, lekarz rodzinny

Przeczytaj również:

Kłopotliwe "ósemki"

Palący problem

Dokuczliwe zatoki
Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Poniedziałek 08.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kalunia
Żurawina pomocniczo jak najbardziej, bo zawiera dużo witaminy C i zakwasi mocz, a bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Ale moim zdaniem do wyleczenia infekcji potrzeba czegoś więcej, dlatego ja kupuję sprawdzony w mojej rodzinie lek, urofuraginum. Od dawna pamiętam, że babcia, mama, siostra się nim leczyły i zawsze był skuteczny.
Dodano: 2016-09-29 10:10:13 Zgłoś nadużycie
Kawusia
Mi też się zdarzyło, nawet kilka razy. Jeszcze lekarze polecają na to żurawinę. Bo ziołowy Urosept jest ok, ale jak wchodzi w grę zapalenie wywołane przez E. col to lepsze np. Prouro
Dodano: 2011-12-16 14:10:48 Zgłoś nadużycie
rendus
Dużo przydatnych informacji. Często dokuczają mi opisane dolegliwości, więc chętnie skorzystam z porad.
Dodano: 2011-10-27 20:34:53 Zgłoś nadużycie
kkkati500
Bardzo fajnie i szczegółowo opisane SUPER...Ja właśnie mam ten problem z pęcherzem ....Strasznie dokuczliwe :(
Dodano: 2011-09-04 16:02:27 Zgłoś nadużycie
nostradama
Zdarzyło mi się 2 razy lekkie zapalenie. Ciekawy artykuł, pomoże zapobiec następnym.
Dodano: 2011-08-13 11:12:56 Zgłoś nadużycie
no name
Ciekawy i bardzo przydatny artykul :)
Dodano: 2011-08-10 12:07:13 Zgłoś nadużycie