5 ciekawostek o oczach - tego na pewno nie wiedziałaś!

Wzrok, jeden z ważniejszych zmysłów, bez którego trudno nam funkcjonować. Wydawało Ci się, że wiele wiesz na jego temat? Oto 6 ciekawostek, o których na pewno nie wiedziałaś!

oczy.jpg

Ekran komputera nie powoduje uszkodzenia wzroku

Byłaś pewna, że spędzanie czasu przed komputerem pogarsza wzrok? My też!
Jednak, jak się okazuje, wcale tak nie jest! Chodzi jedynie o to, że długie wpatrywanie się w monitor wymaga od oczu skupienia i mogą być one przez to zmęczone i mocno nadwerężone.
W trosce o oczy polecamy robienie krótkich przerw podczas pracy przy komputerze, a także zamykanie oczu na jakiś czas.

Oczy, a Twoja osobowość

Podobno oczy są zwierciadłem duszy - to prawda! Zielone oczy ma osoba wierna, nieustępliwa, ciekawa życia, która lubi szaleństwa i adrenalinę. Niebieskie - osoba wytrwała, sentymentalna, niezdecydowana, nerwowa, uczuciowa, która dość łatwo ulega emocjom. Osoba nieznosząca rutyny, samotna, która jest pracusiem i wulkanem emocji ma oczy w kolorze szarym. Natomiast indywidualność, radość i opanowanie to cechy osoby z piwnymi oczami. Zgadza się?

Unikalne tęczówki

Każdy człowiek ma inny wzór na swoich tęczówkach - analogicznie jest z liniami papilarnymi.
Co ciekawe, tęczówka lewego oka może się różnić od tęczówki prawego oka.

Warto zobaczyć: Jakie ubrania pasują do koloru Twoich oczu?

Palenie papierosów ma wpływ na wzrok

Palenie może uszkodzić wzrok - zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną ślepoty. Dodatkowo powoduje uszkodzenie nerwów krwionośnych w siatkówce oka oraz nerwu wzrokowego, co może prowadzić nawet do utraty wzroku!

Oko prawdę Ci powie

Stan naszych oczu może wiele powiedzieć na temat chorób. Sińce pod oczami mogą oznaczać odwodnienie organizmu, natomiast opuchnięte oczy wskazują na dolegliwości nerkowe.
W dodatku ludzie o jaśniejszym kolorze oczu są bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty, a ciemnoocy- na wystąpienie jaskry.

Fot: Thinkstock

Zobacz także:
Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Poniedziałek 13.06.2016 (aktualizacja: 2016-06-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
lool 100% prawdy o_o
Dodano: 2018-02-01 21:01:41 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×