5 niebezpiecznych i niezdrowych sposobów na relaks

Każda z nas ma na sumieniu przynajmniej jeden!

iStock-624427344.jpg

Odpoczynek jest naturalną potrzebą człowieka oraz odpowiedzią organizmu na stres. Nawet noworodki mają na to swoje sposoby. Stres stał się międzynarodową epidemią i podobnie, jak każdy ból lub dyskomfort powinien być łagodzony. W pewnych przypadkach należy jednak zachować ostrożność. 

Nadmierne ćwiczenie

Na pewno obiło Ci się o uszy, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie. Podobnie, jak stres, staje się popularną częścią naszej kultury. W Internecie jesteśmy bombardowane zdrowym stylem życia oraz jego efektami. Problem pojawia się wtedy, kiedy ćwiczenie staje się nadmierne i powoduje raczej problem niż rozwiązanie. Jeśli wpływa na Twój odpoczynek, relacje z otoczeniem lub ingeruje w inne ważne obszary Twojego życia, powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Picie alkoholu

Uspokajanie stresu butelką wina może przynieść chwilową ulgę. Są duże szanse, że będziesz potrzebowała kolejnej butelki. Nieważne, czy dziś, czy jutro. Niektóre badania sugerują, że lampka wina w połączeniu z pozytywnymi interakcjami społecznymi, może mieć korzystny wpływ na organizm. Inne ostrzegają, że nawet kontrolowane spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenia mózgu, takie jak problemy z pamięcią i demencją.  


Zakupy do upadłego

Nie ma nic złego w sporadycznej "terapii detalicznej", ale gdy staje się  to Twoim sposobem na uspokojenie, może stanowić duży problem.  Owszem, zakupy szybko poprawiają humor, ale w dłuższej perspektywie zwiększają stres. Powinnaś dokładnie planować zakupy i nie podejmować przypadkowych, emocjonalnych decyzji. Jeśli ponad dziesięć razy w roku, wyskakujesz na niezaplanowane zakupy do upadłego, powinnaś rozważyć ten problem. 


Zajadanie uczuć

Wiele dzieci jest pocieszanych jedzeniem. To właśnie stąd bierze się chęć zajadania smutku lub stresu. Jeśli walczysz z przejadaniem, przez tydzień zapisuj, co i kiedy jesz. Za każdym razem! Bez oszustw. Możesz być bardzo zdziwiona  tym, co pojawiło się w podsumowaniu tygodniowym...


Uzależnienie od mediów społecznościowych

Łatwo jest zapomnieć o całym świecie, kiedy przegląda się media społecznościowe. Jest tam tyle interesujących treści. Obsesja na ich punkcie nie przyniesie Ci nic dobrego, nawet jeśli przynosi ulgę na jakiś czas. Badania niejednokrotnie wykazywały, że nasilają poczucie osamotnienia oraz mogą doprowadzić do stanów depresyjnych u dzieci

Zdjęcie: iStock



Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 19.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×