Zasypiasz i budzisz się, częściej niż myślisz!

Zobacz, czym jest mikrosen!

iStock-494706352.jpg

Czy często spostrzegasz, że tracisz czas na pustym wpatrywaniu się w monitor lub zdarza Ci się ziewać albo nawet tracić kontrolę nad utrzymaniem głowy? Okazuje się, że istnieje na to określenie. To mikrosen. To, że Twoje ciało nie śpi, nie oznacza, że Twój mózg tego nie robi! Najprawdopodobniej brzmi to dla Ciebie dziwnie, ale na pewno doświadczasz tego częściej, niż myślisz. Ten rodzaj snu jest niebezpieczny!

Mikrosen występuje podczas bezmyślnego wykonywania różnych czynności. I jakkolwiek nie stanowi zagrożenia, kiedy występuje podczas wsłuchiwania się w wykład, dla kierowcy może oznaczać nawet śmierć. Zastanawiasz się, dlaczego wciąż żyjesz, skoro Twój mózg może wyłączyć się nawet na 30 sekund, podczas prowadzenia samochodu? Jak często się to dzieje?

Najlepiej zobrazują to badania przeprowadzone przez neurologa Christofa Kocha. Uczestnicy badań zostali poproszeni o śledzenie dżojstikiem, poruszającego się na ekranie komputera obiektu przez około godzinę. W ciągu pięćdziesięciu minut u każdego uczestnika badań, odnotowano średnio 79 mikrozaśnięć, które trwały od 1,1 sekundy do 6,3 sekundy. Badani nie wiedzieli, że tracili czujność i wpadali w okresy nieświadomości.

To potencjalnie niebezpieczne zjawisko jest najbardziej powszechne wśród ludzi, którzy mają problemy ze snem. U osób dotkniętych mikrosnem mogą występować również zaniki pamięci.

Jeśli nie jesteś kierowcą, ale jako pasażerka zauważasz, że kierujący pojazdem często ziewa, mruga, dostaje dreszczy, ślepo wpatruje się w drogę lub nie pamięta, o czym rozmawialiście przed chwilą, natychmiast zatrzymaj pojazd. To najczęściej występujące symptomy mikrosnu.

Najlepszymi sposobami na zapobieganie mikrosnom podczas prowadzenia pojazdu, jest przesypianie odpowiedniej liczby godzin, dotlenienie, kawa lub napoje energetyzujące oraz ewentualnie krótkie nietrwające dłużej niż pół godziny drzemki.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 10.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
takie problemy są bardzo poważne, nie można tego bagatelizować. mam ogólnie dość duże problemy ze snem, szukam różnych sposobów by spać lepiej, ostatnio tu taj przeczytałam o tym jak np. powinna być urządzona sypialnia: http://blog.impel.pl/jak-spac-lepiej/
Dodano: 2017-04-10 19:01:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×