Przejrzyj na oczy

Nie nosisz okularów? To pech, bo prawdopodobnie w ogóle nie chodzisz do okulisty. A tylko on jest w stanie odkryć poważną chorobę na jej wstępnym etapie.

Przejrzyj na oczy

Małgorzata przez kilka tygodni narzekała na suche, piekące i zaczerwienione oczy. Na początku sądziła, że to przez długie siedzenie przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pracuje w banku i bywają dni, że spędza w biurze 12 godzin. Do tej pory ratowała się nawilżającymi kroplami do oczu, okładami z herbaty, rumianku i ze świetlika. Tym razem nie pomogły, więc poszła do lekarza. Okazało się, że ma przewlekłe zapalenie spojówek, dostała receptę na krople i maść. Podczas badania dna oka lekarza coś zaniepokoiło i zaczął wypytywać Małgorzatę o choroby oczu w rodzinie.

Zmierzył ciśnienie w gałce ocznej – było podwyższone, więc zlecił inne badania, m.in. na pole widzenia pod kątem jaskry. Małgorzata miała szczęście – lekarz wykrył na wczesnym etapie chorobę o wiele poważniejszą niż zapalenie spojówek. Dzięki temu można było opóźnić jej rozwój i uratować wzrok. Groźne schorzenia oczu czasami przez wiele lat nie dają o sobie znać i może je zauważyć jedynie okulista podczas badania. Dlatego nawet jeśli jesteś zdrowa, raz w roku idź na kontrolę wzroku. Kiedy oczy są zaczerwienione, swędzą, pieką, bolą lub gorzej widzisz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, by nie dopuścić do przewlekłej choroby.

Podstępna jaskra

Co się dzieje: Zanikają włókna nerwu wzrokowego, pojawiają się ubytki w polu widzenia i w konsekwencji może dojść do utraty wzroku. Choroba objawia się na dwa sposoby. W pierwszym przypadku (jaskra z otwartym kątem przesączania) ostrość wzroku przez lata jest prawidłowa. Braki w polu widzenia zwykle nie są dostrzegane, bo pojawiają się na jego obrzeżach. Z czasem obejmują coraz większy jego obszar. Ciśnienie wewnątrzgałkowe rośnie powoli. Przy wysokim zdarza się uczucie ucisku lub napięcia w oczach albo ich okolicy. W drugim przypadku (jaskra z zamykającym się kątem przesączania) ostrość wzroku pogarsza się tylko chwilami – gdy ciśnienie w oku rośnie. Pole widzenia jest początkowo prawidłowe. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się już odczuwalne braki. Bardzo wysokiemu ciśnieniu towarzyszy ból oczu i głowy, niekiedy silny, a także mdłości i wymioty.

Skąd to się bierze: Nie znamy przyczyn jaskry. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, mogą je powodować
krótkowzroczność oraz zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest jaskra w rodzinie. W naszych oczach stale produkowany jest płyn, który odpływa z gałki ocznej przez przednią część oka. Różne zmiany chorobowe przeszkadzają w jego odpływie, przez co zwiększają ciśnienie wewnątrzgałkowe, a to prowadzi do uszkodzenia włókien nerwowych siatkówki i zanikania nerwu wzrokowego aż do całkowitej utraty wzroku.

Jak leczyć: Leczenie polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W zależności od typu i stopnia zaawansowania choroby stosuje się krople do oczu, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne lub laserowe. Terapię najlepiej zacząć w chwili pojawienia się pierwszych zmian w nerwie wzrokowym lub w polu widzenia oraz przy wysokim ciśnieniu w oku.

Bolesna zaćma

Co się dzieje:  Przymglone lub podwójne widzenie, zaburzenia w ocenie odległości, rozszczepienie światła to pierwsze symptomy zaćmy. Kolejnym jest utrata ostrości wzroku. Zaćma (inaczej: katarakta) jest bezbolesną chorobą soczewki oka polegającą na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu.

Skąd to się bierze: Do choroby mogą doprowadzić: przewlekły stan zapalny, uraz oka czy cukrzyca. Zaćma może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania leków steroidowych. Nie wiadomo jednak, dlaczego po 55. roku życia rozwija się tzw. zaćma starcza. Bezbolesna zaćma.

Jak leczyć: W początkowym stadium choroby stosuje się preparaty poprawiające metabolizm soczewki, m.in. witaminy A i PP, związki jodu, wapnia, potasu i leki hamujące mętnienie. Najskuteczniejsze jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej. Zabieg można wykonać tradycyjnie lub laserowo. Popularną metodą jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie soczewki na mniejsze fragmenty za pomocą ultradźwięków, odessanie ich z oka, a następnie wszczepienie zwijanej soczewki, która sama rozwija się w oku. Najnowocześniejszą metodą usuwania zaćmy jest emulsyfikacja płynowa. Polega ona na podawaniu, za pomocą specjalnej głowicy i pod określonym ciśnieniem, płynu rozbijającego zmętniałą soczewkę.


Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 14.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karmelek
A ja czytałam o tym, że Polacy np. na operacje zaćmy masowo wyjeżdżają do Czech. Babcia mojej znajomej trafiła do świetnej kliniki - PROVISUS w Czechach. Lekarz był bardzo dobry i uczynny. Wszystko wyjaśnił. Wizyty kwalifikacyjne są w Polsce co bardzo ułatwia sprawę i jest dużym ułatwieniem. To bardzo dobra alternatywa dla naszych klinik.Jeśli chodzi o konieczność samej operacji to trzebaj zrobić to jak najszybciej. Czechy to więc chyba najlepsze rozwiązanie - ceny od 499 zł, a terminy bardzo krótkie.
Dodano: 2018-03-05 12:09:22 Zgłoś nadużycie
nataszkaaaa18
mnie oczy pieką, są zaczerwienione. myślałam że to tylko od pracy przy złym świetle, ale dla pewności udam się szybko do okulisty.
Dodano: 2012-01-18 18:54:44 Zgłoś nadużycie
Airesa
Mam wysokie ciśnienie w oczkach, na szczęście to nie jaskra :) i mieszczę się w odpowiednich progach.
Dodano: 2011-11-24 17:00:37 Zgłoś nadużycie
basia4ab
Znakomity artykuł,godny przeczytania.Ja na jaskrę przewlekłą obu oczu, choruję około 15 lat.Jestem już po operacji lewego oka i wiem jaką podstępną chorobą jest jaskra.Wzrok trzeba badać i choćby najmniejszą dolegliwość oczu, konsultować z lekarzem.Wczesne wykrycie choroby,wczesne wdrożenie leczenia, może nam uratować wzrok.
Dodano: 2011-11-15 10:46:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×