Przyczajony wirus

HCV to wirus odpowiadający za zapalenie wątroby typu C, u większości ludzi rozwija się po cichu, bez objawów. Dlatego zwykle wykrywa się go za późno, kiedy wątroba jest już zniszczona.

Przyczajony wirus

Zrobiłaś sobie tatuaż? A może leżałaś w szpitalu, miałaś zabieg chirurgiczny lub przed 1993 rokiem przetaczano ci krew? Jeśli tak, mogłaś ulec zakażeniu HCV (Hepatitis C Virus). Wirus ten przenosi się przez krew oraz wywołuje zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest niebezpieczny, ponieważ przez wiele lat może po cichu niszczyć wątrobę i doprowadzić do jej marskości lub wywołać raka. W grupie ryzyka są też ci, którzy chodzą do dentysty i kosmetyczki, a nie sprawdzają, czy w gabinetach dezynfekuje się sprzęt lub używa jednorazowego.

Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, zbadaj krew na obecność przeciwciał antyHCV. Skierowanie dostaniesz od internisty lub lekarza rodzinnego. Prywatnie takie badanie kosztuje ok. 30 zł. Jeżeli wyjdzie pozytywnie, jak najszybciej idź do hepatologa lub specjalisty chorób zakaźnych, który zleci dodatkowe badania. Niestety, jedna trzecia z nas w ogóle nie słyszała o HCV i WZW C. A spośród tych, którzy słyszeli, ponad 30 proc. nie ma pojęcia, że to choroba zakaźna, a 51 proc. sądzi, że można się na nią zaszczepić. Warto poznać kilka faktów na temat wirusa i dróg zakażenia.

Czy WZW C daje objawy?

Na ogół nie - Aż 80 proc. zakażonych nie dostrzega symptomów choroby. Rozwija się ona latami, a po wykryciu często jest już zbyt zaawansowana, żeby dało się ją wyleczyć. Mogą jej towarzyszyć apatia, zmęczenie, bóle brzucha i stawów, ale te dolegliwości miewamy przy wielu innych chorobach.

Pozytywny wynik testu oznacza chorobę?

Nie zawsze - 20 proc. zakażonych potrafi zwalczyć wirusa siłami obronnymi organizmu, więc badanie może wykryć
przeciwciała – ślad owej walki. Na podstawie wyników dodatkowych testów lekarz stwierdzi, czy masz HCV, i powie, jak należy dalej postępować.

Czy można zakazić się przez seks?

To możliwe - Ryzyko (1-3 proc.) istnieje w przypadku uszkodzenia błony śluzowej narządów rodnych podczas stosunku płciowego. HCV jest mniej zakaźny drogą płciową niż wirusy HBV (wywołuje zapalenie wątroby typu B), HIV (może doprowadzić do AIDS) i HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, wywołujący kłykciny kończyste, a także
zwiększający ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy).

Czy codzienny kontakt z chorym jest bezpieczny?

Tak - Wirus nie przenosi się przez kichanie i kaszel. Nie można się też zakazić, trzymając się za ręce, całując się, korzystając z tej samej toalety lub wanny czy spożywając posiłki przygotowane przez nosiciela wirusa. Pływanie w tym samym basenie lub uprawianie innych sportów też nie jest ryzykowne. Zakażenie się jest możliwe wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt krwi zdrowej osoby z krwią chorego, np. podczas transfuzji (jest mało prawdopodobne, bo od 1993 roku krwiodawcy są badani na obecność HCV). Poza tym należy być czujnym w szpitalach i lecznicach, zwracać uwagę na to, czy personel zakłada nowe rękawiczki przed wykonaniem zastrzyku lub pobraniem krwi. Lepiej też dopytać dentystę oraz kosmetyczkę, jak sterylizują narzędzia, chyba że używają jednorazowych.

Czy zakażona ciężarna przekaże wirusa dziecku?

Tak ale... Częstość zakażeń wirusem HCV przeniesionym z matki na dziecko  wynosi 3-5 proc. Na ogół dochodzi do nich w czasie porodu. Ponieważ odmatczyne przeciwciała anty-HCV przechodzą przez łożysko, w diagnostyce tego zakażenia u dziecka należy oznaczyć wiremię (obecność wirusa we krwi) i powtórzyć badanie po kilku miesiącach. Leczenie najczęściej rozpoczyna się, gdy dziecko skończy trzy lata, ale zdarzają się przypadki, że terapię zaczyna się wcześniej.

Matka z HCV może karmić piersią?

Tak -  Stężenie wirusa w mleku matki jest znacznie mniejsze niż w jej krwi. Co więcej, w przewodzie pokarmowym dziecka wirus jest niszczony i w żadnym stopniu nie zagraża niemowlęciu.

Czy raz przebyta choroba daje odporność na całe życie?

Nie - Przeciwciała pozostające we krwi po przebytej chorobie nie chronią przed powtórnym zakażeniem.

Można się zaszczepić na HCV I WZW C?

Nie - Naukowcom na razie udało się opracować szczepionki tylko na dwa wirusy – wywołujące WZW A oraz WZW B. Niestety, wirus typu C bardzo szybko się zmienia i ciągle pozostaje wyzwaniem dla biologów molekularnych.

Tekst: Joanna Germak Przeczytaj również:

Oswojona torbiel

 Zadbaj o swoje zęby 

Mammografia to tylko 15 minut!
Dodał(a): Magdalena Milewska , Wtorek 06.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Objawy wirusa HPV

    Objawy wirusa HPV

    Często słyszymy o potrzebie badań i ochronie przed wirusem HPV. Jednak jaka jest nasza wiedza na jego temat i czy wiemy, jak objawia się zakażenie? czytaj więcej

  • Mam HPV i co dalej ?

    HPV

    Jeśli cierpisz na częste stany zapalne i grzybicę narządów rodnych, planujesz ciążę lub od kilku lat stosujesz antykoncepcję, pomyśl o teście na HPV. Ten wirus jest niebezpieczny. czytaj więcej