Psychologowie: Media społecznościowe wzmagają uczucie samotności

Na temat szkodliwości tzw. social mediów powiedziano już wiele. Tym razem okazuje się jednak, że portale społecznościowe sprawiają, że paradoksalne czujemy się zdecydowanie "mniej uspołecznieni". Zobacz wyniki badań.

slutkiubocznesocialmediowmainmain.jpg

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami amerykańskich psychologów, media społecznościowe, takie jak: Twitter, Facebook, Pinterest, Instagram czy Snapchat mogą powodować u osób z nich korzystających wzmożone odczucie samotności. Skąd takie wnioski? Specjaliści z jednego z uniwersytetów przeprowadzili pogłębione wywiady na grupie ponad 2000 osób w wieku 19-32 lata. 

Zobacz też: Naukowcy: Media społecznościowe mogą doprowadzić do depresji

Dodatkowo, u osób, w które w social mediach spędzają ponad dwie godziny dziennie, podwaja się ryzyko wystąpienia odczucia społecznej izolacji. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze z powodu wzmożonej ekspozycji na wyidealizowaną wersję życia innych ludzi, którzy chwalą się nim w sieci. Ciągłe oglądanie pięknie wystylizowanych twarzy i zaaranżowanych wnętrz, a nawet posiłków, prowadzi do odczuwania przez innych zazdrości o to, że ich życie nie wygląda tak idealnie, a następnie do odczuwania samotności. Poza tym, badania wykazują, że im więcej czasu spędzamy w social mediach tym mniej w realnej rzeczywistości, dlatego też stajemy się odseparowani od prawdziwej obecności ludzi wokół nas.

Kolejnym problemem jest to, że na zdjęciach w mediach społecznościowych często widzimy osoby spędzające czas w grupach - na imprezach, koncertach, spotkaniach ze znajomymi, co sprawia, że czujemy się osamotnieni. 

Jak twierdzą psychologowie, nie wiadomo jednak do końca, co u badanych osób wystąpiło jako pierwsze: poczucie osamotnienia, czy ich włączenie się w aktywność w mediach społecznościowych. Może bowiem być i tak, że ludzie uciekają w wirtualne życie, gdyż to właśnie w realu czują się osamotnieni, a widząc dodatkowo opisane powyżej zjawiska, odczucie samotności i izolacji tylko się u nich pogłębia. 

Co zatem robić, aby media społecznościowe nie miały na nas zgubnego wpływu? Sugerujemy, aby używać ich z głową i pamiętać, że świat w nich przedstawiany, jest w dużej mierze światem wykreowanym, a nie realnym. 

Co o tym sądzisz? Jak Ty czujesz się po przejrzeniu mediów społecznościowych? Czekamy na komentarze!  

źródło: BBC  

zdjęcie: iStock 

Zobacz też:
Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Piątek 10.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×