Punkt zapalny przydatki

Często lekceważymy ból w dole brzucha, nie kojarząc go z chorobą jajników i jajowodów. Dopiero gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę okazuje się, że to skutek nieleczonego zapalenia.

zapalenie przydatków

Agnieszka kilka miesięcy temu miała zapalenie pęcherza moczowego. Wyleczyła je, ale nie spodziewała się, że stan zapalny zaatakował też inne miejsce. Niedawno za cienko się ubrała i przemarzła, czekając na autobus. Wieczorem poczuła ból i ciągnięcie w dole brzucha. Poszła do ginekologa, a ten stwierdził przewlekłe zapalenie przydatków (jajników i jajowodów). Cierpią na nie zwykle młode, aktywne seksualnie kobiety. Nieleczone jest niebezpieczne, bo może prowadzić do niepłodności. Ale jego wczesne rozpoznanie i odpowiednia terapia pozwalają uniknąć powikłań. Zimą zapalenie łatwiej złapać, gdy przemarzniemy i przemoczymy buty. Dlatego ciepły strój, szczególnie od pasa w dół, to podstawa. Ważne też, by nie lekceważyć niepokojących sygnałów, które wysyła organizm.

Podstępny stan przewlekły

- Objawy: Lekkie bóle i uczucie dyskomfortu w dole brzucha, wzdęcia i okresowe stany podgorączkowe, poza tym kłucie i ciągnięcie w brzuchu podczas wysiłku fizycznego. Mogą (ale nie muszą) wystąpić zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, upławy, czasami nawet ropna wydzielina z pochwy. Niestety, często choroba postępuje prawie bezobjawowo lub lekceważymy ją, bo dolegliwości nie są tak dokuczliwe, żeby zmusić nas do pójścia do lekarza. Najbardziej charakterystyczny jest ból w dole brzucha w trakcie stosunku seksualnego albo po nim.

- Skąd się bierze: Stan zapalny wywołują drobnoustroje, które przedostają się do pochwy z zewnątrz, a następnie wędrują do jajowodów i jajników. Ryzyko zachorowania znacznie zwiększają stosunki seksualne z wieloma partnerami i niestosowanie prezerwatywy. Z reguły zapalenie przydatków wywołują chlamydie, rzadziej dwoinka rzeżączki, przenoszone drogą płciową. Ale bywa też, że stan zapalny powoduje pałeczka okrężnicy (E. coli), która przedostaje się z odbytu do dróg rodnych. Przyczyniają się do tego biegunki i niewłaściwa higiena, np. nieprawidłowe podcieranie się i podmywanie (ruchem od odbytu do pochwy). Choroba lubi zaostrzyć się po przemarznięciu. Zimno powoduje, że spada odporność organizmu i żyjące w drogach rodnych drobnoustroje szybciej się namnażają. Czasami w stan przewlekły może przejść niedoleczony stan ostry. Najczęściej jednak postać przewlekła nie jest poprzedzona żadnymi nagłymi dolegliwościami. Jeśli nie zauważamy delikatnych symptomów choroby, zapalenie tli się po cichu, powodując niekiedy nieodwracalne zmiany (zrosty) w jajnikach i jajowodach.

- Sposób leczenia: Podstawa to antybiotyki i środki przeciwzapalne. Niezwykle ważne jest też stosowanie leków rozpuszczających zrosty (w zastrzykach lub w czopkach). Ułatwia to antybiotykom dostęp do chorej tkanki. Kurację trzeba powtórzyć w trakcie najbliższej miesiączki, aby mieć pewność, że choroba nie wróci. Jeśli doszło już do powstania rozległych zrostów, można próbować naświetlań i nagrzewania miejscowego, a także kuracji borowinami. Kiedyś chirurgicznie usuwano zrosty, by udrożnić zrośnięte jajowody i umożliwić zajście w ciążę kobiecie, która miała powikłane zapalenie przydatków. Obecnie – przy lepszym dostępie do sztucznego zapłodnienia – nie stosuje się już tej metody. Jest duże ryzyko komplikacji, np. tworzenia się kolejnych blizn, pęknięcia jajowodu lub zakażeń i ropni.

Zapalenie ostre i nagłe

- Objawy: Silny skurczowy ból brzucha i gorączka powyżej 38 st. C. Mogą pojawić się też nudności i wymioty, gdyż stan zapalny przydatków podrażnia otrzewną.

- Skąd się bierze: Tak jak w stanie przewlekłym winne są bakterie, które dostają się do organizmu przez pochwę. Ostre zapalenie mogą też spowodować poronienie, poród, połóg, bo wtedy szyjka macicy się rozszerza, a obecność krwi przyczynia się do namnażania bakterii. Niezwykle rzadko przydatki "zarażają się" od innych chorych narządów lub tkanek, czyli tzw. drogą zstępującą, np. w wyniku niewyleczonych chorób jelit, zatok, zębów i anginy.

- Sposób leczenia: Ostre stany zdarzają się niezbyt często. Leczy się je antybiotykami, środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Należy też brać leki zapobiegające powstawaniu zrostów, tydzień leżeć w łóżku i rozgrzewać chore okolice.

Tekst: Joanna Germak

Przeczytaj również:

Co ci leży kamieniem?

Kiedy jest niedobrze

Pokonaj zapalenie spojówekDodał(a): Katarzyna Szuwara , Poniedziałek 09.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×