Ranking diet

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz, jaką dietę wybrać, żeby sobie nie zaszkodzić. Poprosiliśmy więc docent Lucynę Ostrowską, specjalistkę w leczeniu otyłości i chorób wynikających z nieprzestrzegania prawidłowych zasad odżywiania, żeby oceniła diety odchudzające, popularne w Polsce i na świecie.

Ranking diet

DIETA ATKINSA


Opracowana przez amerykańskiego kardiologa Roberta Atkinsa. Program opiera się na spożywaniu jak największej ilości tłuszczów oraz na unikaniu produktów zawierających cukry proste i złożone. Podstawą diety są tłuszcze zwierzęce z mięsa i ryb, jajka, ser oraz niewielkie ilości warzyw. Zalecane dania można spożywać w dowolnych ilościach. Plan odchudzania podzielony jest na cztery części, podczas których obowiązują odmienne zalecenia dietetyczne. Atkins zaleca również 2-3 razy w tygodniu ćwiczenia fizyczne.


Ranking diet
OCENA:
Jest to dieta wysokotłuszczowa, oparta na produktach zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych. Świat medyczny uznaje ją za niebezpieczną dla zdrowia. Przy jej restrykcyjnym stosowaniu chudnie się szybciej (przez pierwsze 3-6 miesięcy) niż na innych dietach odchudzających, ale po mniej więcej pół roku znowu powoli przybiera się na wadze. W początkowej fazie chudnięcia organizm traci glikogen i wodę, co osłabia mięśnie. Ponieważ należy zrezygnować ze słodyczy, traci się 0,5-1 kg. Odżywianie się zgodnie z zasadami diety Atkinsa powoduje produkcję ciał ketonowych, które blokują ośrodek głodu w mózgu. Dzięki temu osoba odchudzająca się ogranicza pożywienie i traci kolejne kilogramy. Z czasem skuteczność tej diety staje się porównywalna do diety zbilansowanej niskoenergetycznej (bezpiecznej dla zdrowia). Ze względu na dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu dieta ta przyczynia się do powstawania miażdżycy. Poza tym duża zawartość białka w diecie Atkinsa znacznie obciąża nerki i wątrobę, może spowodować wystąpienie dny moczanowej i kamicy nerkowej. U osób na tej diecie mogą wystąpić niedobory witamin rozpuszczalnych w wodzie (C i z grupy B), minerałów (np. magnezu, wapnia, potasu), co w przyszłości może spowodować osteoporozę i inne zaburzenia zdrowotne.

SPRAWDŹ DIETY GWIAZD!

DIETA HAYA (rozdzielna)


Amerykański lekarz dr William Howard Hay ustalił, że niektóre produkty jedzone razem tuczą, natomiast jedzone oddzielnie – odchudzają. Wszystko zależy od współczynnika pH (kwaśnego lub alkalicznego), w którym są trawione. Jeśli nie mieszamy produktów powodujących reakcję alkaliczną (węglowodanów) z produktami o reakcji kwaśnej (białkami), lepiej się czujemy, lepiej trawimy i chudniemy. Na diecie Haya produkty żywnościowe trzeba zestawiać w określony sposób, np. można łączyć białka z warzywami i owocami. Należy zrezygnować z cukru, słodyczy, alkoholu, mocnej kawy, białego chleba, makaronu i ryżu na rzecz tych z pełnego przemiału.

OCENA:
Gdy chce się schudnąć, trzeba zjeść mniej, niż potrzebuje organizm, i/lub zwiększyć wydatek energetyczny przez aktywność fizyczną. Jeśli więc dieta Haya zaleca jedzenie do woli, to w większości przypadków nie przyniesie zamierzonego efektu. Są osoby, którym różne nakazy lub zakazy pomagają zmobilizować siły do zmiany swoich nawyków żywieniowych. Ta dieta im to zapewni. Dobrym zaleceniem jest unikanie cukrów prostych i białego pieczywa. Badania naukowe pokazują, że złym połączeniem w diecie jest spożywanie tłuszczów wraz z węglowodanami. W tej diecie można łączyć każde białko z warzywami zielonymi. Należy jedynie unikać łączenia białka z produktami skrobiowymi. Nie wydaje się, żeby była to dieta dająca większe efekty w redukowaniu masy ciała niż zbilansowana dieta niskoenergetyczna.

DIETA KOPENHASKA


Trwa 13 dni i nie wolno stosować jej ani dnia dłużej. Działa wtedy, gdy jest przeprowadzana ściśle według opracowanego menu. Liczy się każdy kęs, a najmniejsze odstępstwo (nawet żucie gumy!) niweczy jej rezultaty. Jest to dieta ubogowęglowodanowa, oparta na mięsie, nabiale, rybach i jajkach. Przykładowy jadłospis na dzień 1. i 8.: Śniadanie: kawa z kostką cukru. Lunch: dwa jajka na twardo, gotowany szpinak, pomidor. Obiad: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną.

OCENA:

Jest to dieta niedoborowa, bardzo restrykcyjna, po której trzeba wrócić do zwyczajnego menu. Na szczęście nie trwa długo, nie należy też (zgodnie z jej zasadami) często jej stosować. Można stracić na niej 4-8 kg. Ale po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych utracone kilogramy wracają wolniej lub szybciej. Jest dietą znacznie obniżającą spoczynkową przemianę materii, co oznacza, że po jej zakończeniu należałoby zastosować regułę: „Jedz mniej niż dawniej, bo będzie efekt jo-jo”. Chudnięcie w czasie stosowania diety kopenhaskiej jest najczęściej spowodowane ubytkiem wody i mięśni, a w mniejszym stopniu utratą tłuszczu. Po ukończeniu tej diety ludzie często przez długi czas nie mogą patrzeć (nie mówiąc o jedzeniu) na szpinak i wołowinę czy kurczaka i jajka na twardo. Wydaje się, że nie jest to dieta polecana do osiągnięcia długotrwałego efektu odchudzania.

ZOBACZ DIETY CATERINGOWE, KTÓRE PRZETESTOWAŁYŚMY!

Ekspert Olivii:
dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska,

Gabinet Leczenia Otyłości i Chorób Dietozależnych (Białystok), wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Praktycznej Terapii Otyłości

Opracowała: Dorota Mirska-Królikowska


Dodał(a): Redakcja , Wtorek 08.03.2011 (aktualizacja: 2012-02-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (13)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
koraw
Ja polecam dietę kopenhaską. Przede wszystkim szybko oczyszcza i wpływa na likwidację cellulitu. Polecam o tym przeczytać: http://www.cellulitis.info.pl/dieta-na-cellulit/dieta-kopenhaska-na-cellulit/ Bardzo dobry artykuł.
Dodano: 2017-07-27 11:12:20 Zgłoś nadużycie
dziewczynka29
Z tą dietą dash to jakieś naciągane. Tu macie ranking diet, krótki tylko tych kilka najlepszych i sprawdzonych http://www.smedyczny.pl/ranking-diet/

Do koleżanki agab: dieta kapuściana może i jest skuteczna ale strasznie wyniszczająca dla organizmu, nie warto niszczyć sobie zdrowia
Dodano: 2017-05-25 18:21:54 Zgłoś nadużycie
Haneczka2
Mogę polecić dietę wegetariańską opartą głównie na rybach, jajach i roślinach strączkowych. Znalazłam ją na http://lionfitness.pl do tego oczywiście regularnie ćwiczę, czyli codziennie po 30-40 minut, schudłam dzięki niej już 5 kg i nie ma efektu jojo :)
Dodano: 2014-12-01 14:39:35 Zgłoś nadużycie
beatamarysia
wszystkie te diety jednak są trochę kosztowne. Po prostu na żywienie trzeba przeznaczyć trochę więcej pieniędzy. Ja jestem ogromną fanka diety rozdzielnej. Po prostu nie łączę niektórych pokarmów i chudnę! Na diety-odchudzajace.info.pl/najlepsza-dieta-odchudzajaca jest krótko opisana. Fakt odchudzanie może przebiegać wolniej, ale za to nie trzeba bać się efektu jojoj.
Dodano: 2014-11-06 09:38:33 Zgłoś nadużycie
agab
Bardzo skuteczna jest dieta kapuściana. Ja schudłam dzięki niej 11 kg w miesiąc. Starałam się też w tym okresie jak najwięcej ruszać. Chodziłam na zumbę, dużo spacerowałam. Jadłam też suplement diety kapuścianej magic kaps. Dzięki tym wszystkim rzeczom czuję się znowu młodo i atrakcyjnie.
Dodano: 2014-05-29 10:34:35 Zgłoś nadużycie
milkana
ja stosowalam kopenhaska i efekt byl calkiem niezly 8 kg w 13 dni ale teraz mam problemy z zoladkiem wiec nie do konca jestem pewna czy warto bylo zobaczcie jak wiele ma skutkow ubocznych http://www.kopenhaska.info.pl/skutkiuboczne.html
Dodano: 2013-02-26 23:42:57 Zgłoś nadużycie
Rothisa
TU: http://www.rankingdiet.pl/ też jest fajny ranking diet, gdyby ktoś potrzebował, ale zgadzam się z szyszką094 - że bez ćwiczeń, bez ruchu, siedząc przed telewizorem czy kompem - efekty nie będą tak dobre, jak byśmy się spodziewali, jednak trochę wysiłku trzeba włożyć w dobry wygląd i formę...
Dodano: 2012-07-30 11:32:22 Zgłoś nadużycie
Agii100
a gdzie MM?
Dodano: 2011-10-21 16:25:48 Zgłoś nadużycie
paula2509
ciekawe
Dodano: 2011-08-21 11:09:23 Zgłoś nadużycie
szyszka094
ćwiczenia ćwiczenia i ćwiczenia:) tylko to mi pomogło schudnąć i żadna inna dieta, jeszcze tylko nie jadłam słodyczy i na kolację warzywo albo owoc... bez żadnego efektu jo-jo... polecam tym którzy są twardzi, bo należy pamiętać o codziennych ćwiczeniach i powstrzymywać apetyt na czekoladę czy ciastko
Dodano: 2011-07-15 00:04:46 Zgłoś nadużycie
1  2  »

Zobacz również

×