Soja chroni przed nawrotami raka? Oto najnowsze wyniki badań

Rak piersi to choroba, która dotyka naprawdę wiele kobiet. Czy można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia lub uchronić się przed nawrotami? Zobaczcie co mówią najnowsze badania.

soja.jpg

Soja chroni przed nawrotami raka? Oto najnowsze wyniki badań

Z rakiem piersi zmaga się wiele kobiet. Choć powstaje dużo kampanii społecznych, które mają uświadamiać i skłaniać do częstych badań, nowotwór nadal w wielu przypadkach wykrywany jest zbyt późno.

Jednak w profilaktyce ważne są nie tylko regularne badania, ale także dieta i zdrowy tryb życia. Okazuje się, że wbrew wcześniejszym przekonaniom, soja może się okazać bardzo cennym wspomagaczem walki z nowotworem.

Zobacz też: JAK WYGLĄDA RAK PIERSI? ZOBACZCIE UDOSTĘPNIONE ZDJĘCIE, KTÓRE STAŁO SIĘ HITEM INTERNETU 

Najnowsze badania przeprowadzone przez profesor Leena Hilakivi-Clarke z Georgetown University w USA pokazują, że zawarta w soi genisteina może mieć działanie ochronne i zmniejszać ryzyko wystąpienia raka piersi, a także jego nawrotu.

 

- Wyniki sugerują, że genisteina ma zdolność aktywowania przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej i zmniejszania ekspresji mechanizmów immunosupresyjnych, to może wyjaśnić, dlaczego spożycie soi zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi - mówi prof. Hilakivi-Clarke.

W badaniach udowodniono dobry wpływ genisteiny nie tylko na raka piersi, ale także na inne jego odmiany, takich jak rak mózgu, rak prostaty, czy okrężnicy.

Zobacz też: BADANIE PIERSI MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE 

Badania były przeprowadzone jednak do tej pory tylko na szczurach, dlatego ich wyniki, co do ludzi mogą się nieco różnić. Jest to jednak kolejny krok w kierunku skutecznej walki z rakiem.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 22.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×