Sposoby na okres bez bólu

Okres potrafi kilka dni w miesiącu zmienić w prawdziwy horror! Problem bolesnych miesiączek dotyczy prawie co drugiej kobiety. Jak sobie z tym radzić? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Sposoby na okres bez bólu

Sposoby na okres bez bólu


Bolesne miesiączkowanie dotyczy najczęściej młodych dziewcząt. Lekarze ginekolodzy mówią, iż ta przykra dolegliwość mija po urodzeniu pierwszego dziecka. Jak do tego czasu radzić sobie z tym problemem?

Ból miesiączkowy pojawia się tuż przed, lub w trakcie krwawienia i zlokalizowany jest w podbrzuszu. Zdarza się, że promieniuje aż do pleców i skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. Często towarzyszą mu wymioty, nudności , bóle głowy, brak koncentracji i apetytu oraz podwyższona temperatura ciała. Może trwać kilka godzin, jak również ciągnąć się przez kilka dni.

Ból wywołują kurczenia i rozkurczenia macicy. Odpowiada za to wysoki poziom stężenia prostaglandyny - szczególnie w pierwszych dniach jej stężenie może być naprawdę wysokie, dlatego też często ból bywa nie do zniesienia.

Co robić?
Dwa, trzy dni przed spodziewanym terminem miesiączki przyjmuj leki z ibuprofenem. Trzy razy dziennie po jednej tabletce zdecydowanie wystarczy. Ibuprofen skutecznie hamuje wytwarzanie prostaglandyny, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesnych skurczy. 

W trakcie okresu, gdy ból bywa dla Ciebie uciążliwy, również zażyj tabletkę przeciwbólową z ibuprofenem - pamiętaj  jednak aby kontrolować dawki! Dobrym sposobem jest przyjmowanie zamiennie tabletek przeciwbólowych z tabletkami o słabszym stopniu działania, czyli tabletkami rozkurczowymi.

Naturalnym specyfikiem na kobiece dolegliwości są zioła. Kuracje z naparów ziołowych warto zacząć jednak nieco wcześniej niż w dniach planowanej miesiączki. Ich działanie nie jest tak inwazyjne jak tabletek, ale stosowane regularnie mogą zdziałać cuda! Polecamy: krwawnik, nagietek, rumianek, dziurawiec zwyczajny, a także melisę lekarską.


Sposoby na okres bez bólu

Sposoby na okres bez bólu


Bardzo dobrym sposobem poradzenia sobie z bolesnymi skurczami są ciepłe okłady na brzuch. Doskonale nadaje się do tego dostępny w każdej aptece termofor. Pamiętaj tylko, że woda, którą wlewasz ma być ciepła, a nie gorąca, gdyż mogłabyś się poparzyć! Termofor połóż na dół brzucha na około 15 minut. Staraj się wtedy wyciszyć i zrelaksować.

Ciekawym sposobem na bolesne miesiączki jest joga hormonalna. Specjalnie ułożony zestaw ćwiczeń pozwala na rozluźnienie kobiecych narządów, a specjalny system oddechów pozwala na wyciszenie i zrelaksowanie naszego ciała. Joga hormonalna doskonale walczy z kobiecym PMS - em i występującymi wraz z nim huśtawkami nastrojów.

Zwróć uwagę także na swoją dietę - przed okresem unikaj ciężkostrawnych i słodkich potraw, a także napoi gazowanych. Jedz warzywa i owoce, ryby, a także pij zioła oraz wodę z cytryną.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Podgórska , Wtorek 15.10.2013 (aktualizacja: 2013-10-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×