Tarczyca w depresji

Przybierasz na wadze, marzniesz, brak ci sił i napędu do życia? Zbadaj hormony tarczycy. Ich niedobór może być przyczyną twoich kłopotów.

Tarczyca w depresji

Tarczyca w depresji

Jeszcze przed kilkunastu laty najczęściej występującym schorzeniem tarczycy było wole młodzieńcze (powiększenie gruczołu) spowodowane niedoborem jodu w diecie. Jednak odkąd w 1997 roku w Polsce joduje się sól, wole wykrywane jest niezmiernie rzadko, natomiast lawinowo wzrasta liczba osób, u których endokrynolodzy diagnozują niedoczynność tarczycy. - Niedoczynność, a dokładniej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto, to najczęstszy problem, z którym kobiety zgłaszają się do mojego gabinetu– mówi dr Michał Rabijewski, endokrynolog z CM Lim w Warszawie. "Podkreślam słowo  »kobiety«, ponieważ choroba ta występuje 5 razy częściej u pań niż u panów" .

Gdy organizm atakuje sam siebie

Choroba Hashimoto (jej nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza Hakiro Hashimoto) należy do grupy schorzeń autoagresywnych. - Do tej pory opisano około 250 chorób z autoagresji (autoimmunologicznych) – tłumaczy dr Rabijewski. "Ich mechanizm polega na tym, że układ odpornościowy zaczyna nagle wytwarzać przeciwciała przeciwko tkankom własnego organizmu. W przypadku choroby Hashimoto są to przeciwciała przeciwko tarczycy, które mogą niszczyć gruczoł i spowodować, że będzie on wydzielać coraz mniej potrzebnych organizmowi hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4)".

Dlaczego tak się dzieje? Do końca nie wiadomo. Lekarze podejrzewają, że jedną z przyczyn może być jodowanie soli kuchennej. Pewne jest natomiast, że niedoczynność tarczycy ma uwarunkowania genetyczne. -Jeśli chorowała matka, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachoruje też córka – mówi dr Rabijewski.

Uwaga na wczesne objawy

Niedoczynność rozwija się długo i niepostrzeżenie. Możesz mieć uszkodzoną tarczycę i żadnych niepokojących objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się z czasem i są bardzo dyskretne:

Tendencja do tycia

Niedobór hormonów tarczycy sprawia, że spada tempo przemian metabolicznych – organizm nastawia się na gromadzenie zapasów. Powoli przybierasz na wadze, a kiedy próbujesz zrzucić kilka kilogramów, nie jest już tak łatwo jak dawniej.

■ Wysuszona skóra na przedramionach

Niedostateczne nawilżenie czujesz najczęściej po kąpieli. Kiedyś mogłaś obejść się bez balsamu, dziś, żeby poczuć się komfortowo, musisz użyć tłustej oliwki do ciała.

Kruche paznokcie

Płytka paznokciowa rozdwaja się i łamie. Podobnie włosy – stają się łamliwe i bez połysku. Nie pomaga stosowanie odżywki i łykanie witamin.Dodał(a): Ola Wójcik , Czwartek 12.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×