Przyjęło się, że studenci mają tendencję do spożywania dużych ilości alkoholu. Nikogo zatem pewnie nie zdziwi, że to właśnie tę grupę osób wzięto pod lupę. Postanowiono sprawdzić, czy istnieje skuteczny sposób na kaca i czy są ludzie mający naturalną odporność na niego.
Przebadano 826 studentów. Aż 54% z nich zmagając się z syndromem dnia wczorajszego sięga po tłuste jedzenie i porządne śniadanie. Więcej niż dwie trzecie badanych uważa, że przed kacem chroni popijanie alkoholu wodą. Z kolei więcej niż 50% "zabezpieczała" się przed kacem pijąc duże ilości wody przed zaśnięciem.
Zobaczcie także: Ile kalorii ma alkohol? Jak się to przekłada na pojawienie się kaca? Okazało się, że badani mieli tylko niewiele lepsze samopoczucie, ale natężenie kaca nie było odczuwalnie zmniejszone.
Na tym jednak nie koniec. Drugą przebadaną grupę stanowiło 789 studentów z
Kanady. Przeprowadzono z nimi rozmowy na temat okazji, z jakich w ciągu ostatnich 4 tygodni spożywali alkohol i poproszono o opisanie, jak duże natężenie kaca potem odczuwali. Cóż, okazało się, że przed kacem uchronili się tylko ci, którzy po prostu wypili mało alkoholu, ale nikt nie był naturalnie odporny na kaca.
Szef zespołu badawczego Joris Vester z uniwersytetu w Utrechcie krótko skomentował te badania:
Zaobserwowana tutaj zależność jest prosta: im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Picie wody pomaga może na pragnienie i suchość w ustach, ale nie uratuje cię od ogólnego rozbicia, bólu głowy i mdłości. Zobaczcie także: Ulubiony alkohol mamy zapisany w genach? Dlaczego tak ciężko odkryć skuteczny sposób na kaca? Prawdopodobnie dlatego, że nadal nie wiadomo, dlaczego on tak naprawdę powstaje. Bada się go od dawna i na razie wiadomo, że nie chodzi jedynie o odwodnienie organizmu.
Zobaczcie także:
Źródło: Facet.onet.pl
Foto: Thinkstock
Dodaj komentarz
Wszystkie komentarze (3)