Tłuste jedzenie i woda nie pomagają na kaca?

Do tej pory uważaliście, że zjedzenie tlustej potrawy i duże ilości wody pomagają w pozbyciu się kaca? Naukowcy to zbadali i doszli do zaskakujących wniosków.

Tłuste jedzenie i woda nie pomagają na kaca?

Przyjęło się, że studenci mają tendencję do spożywania dużych ilości alkoholu. Nikogo zatem pewnie nie zdziwi, że to właśnie tę grupę osób wzięto pod lupę. Postanowiono sprawdzić, czy istnieje skuteczny sposób na kaca i czy są ludzie mający naturalną odporność na niego.

Przebadano 826 studentów. Aż 54% z nich zmagając się z syndromem dnia wczorajszego sięga po tłuste jedzenie i porządne śniadanie. Więcej niż dwie trzecie badanych uważa, że przed kacem chroni popijanie alkoholu wodą. Z kolei więcej niż 50% "zabezpieczała" się przed kacem pijąc duże ilości wody przed zaśnięciem.

Zobaczcie także: Ile kalorii ma alkohol?

Jak się to przekłada na pojawienie się kaca? Okazało się, że badani mieli tylko niewiele lepsze samopoczucie, ale natężenie kaca nie było odczuwalnie zmniejszone.

Na tym jednak nie koniec. Drugą przebadaną grupę stanowiło 789 studentów z Kanady. Przeprowadzono z nimi rozmowy na temat okazji, z jakich w ciągu ostatnich 4 tygodni spożywali alkohol i poproszono o opisanie, jak duże natężenie kaca potem odczuwali. Cóż, okazało się, że przed kacem uchronili się tylko ci, którzy po prostu wypili mało alkoholu, ale nikt nie był naturalnie odporny na kaca.

Szef zespołu badawczego Joris Vester z uniwersytetu w Utrechcie krótko skomentował te badania: Zaobserwowana tutaj zależność jest prosta: im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Picie wody pomaga może na pragnienie i suchość w ustach, ale nie uratuje cię od ogólnego rozbicia, bólu głowy i mdłości.

Zobaczcie także: Ulubiony alkohol mamy zapisany w genach?

Dlaczego tak ciężko odkryć skuteczny sposób na kaca? Prawdopodobnie dlatego, że nadal nie wiadomo, dlaczego on tak naprawdę powstaje. Bada się go od dawna i na razie wiadomo, że nie chodzi jedynie o odwodnienie organizmu.Zobaczcie także:Źródło: Facet.onet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 10.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
na kaca najlepsze jest uzupełnienie elektrolitów, które utraciliśmy przez wypity wcześniej alkohol, wystarczy rano wypić jedną saszetkę jonolitu a kac przestanie męczyć ;)
Dodano: 2016-04-28 22:00:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
To prawda, u mnie na kaca również pomaga płyn nawadniający. Kupuje orsalit nutris, który uzupełnia elektrolity i wzmacnia. Następnie jem jajecznicę na szynce – ten zestaw zawsze działa :)
Dodano: 2015-12-17 10:54:42 Zgłoś nadużycie
Anonim
zwykla woda na pewno na kaca niewiele pomorze! jednak jesli dodamy do niej srodek nawadniajacy, to sytuacja moze calkowicie sie zmienic! od kiedy na kacu dosypuje sobie do wody saszetki Orsalit dla doroslych, to kac znacznie szybciej i lagodniej mija! dzieki dostarczonej dawce soli mineralnych organizm szybko sie nawadnia i rozklad alkoholu jest znacznie przyspieszony!
Dodano: 2015-12-04 13:00:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Koktajl oczyszczający na kaca

    Koktajl oczyszczający na kaca

    Karnawał w pełni! A wraz z nim szalone imprezy… i ich nieprzyjemne skutki pojawiające się następnego dnia. Doskonałym sposobem na złagodzenie "syndromu dnia następnego" będzie koktajl ze… czytaj więcej

  • Proste sposoby na kaca

    Proste sposoby na kaca

    Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest abstynencja, ale zwłaszcza w sylwestrową noc mało kto odmawia sobie alkoholu i to w nadmiarze, a nazajutrz pojawia się on - kac! Przedstawiamy… czytaj więcej