Torbiel jajnika w trakcie ciąży- co oznacza?

W jaki sposób torbiel może zagrażać dziecku?

torbielciaza.jpg

Torbiel jajnika to częsta dolegliwość- pojawia się u co trzeciej kobiety. Dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym. Główne przyczyny pojawienia się cysty to między innymi zaburzenia gospodarki hormonalnej, zmiany nowotworowe oraz zespół policystycznych jajników. Torbiel może mieć zaledwie kilka milimetrów, czasami jednak osiąga naprawdę pokaźne rozmiary... W większości przypadków torbiel nie wpływa negatywnie na zdrowie kobiety- łatwo zwalczyć ją za pomocą zwyczajnej terapii hormonalnej. Bardzo często wchłania się również sama, zanim ją zauważymy. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy jesteś w ciąży. 

Torbiel zazwyczaj wykrywa się dzięki badaniu USG. Jeżeli jest ona wypełniona płynem i otoczona ścianką, nie zagraża ani mamie, ani dziecku. Mimo to od czasu do czasu lekarz musi dokładnie się jej przyjrzeć. Bardzo ważny jest rozmiar torbieli. Jej wzrost grozi nagłym pęknięciem lub skręceniem, co może wywołać nagłe krwawienie, przedwczesny poród, a niekiedy również poronienie. Torbiele usuwane są laparoskopowo, natomiast w przypadku dużych cyst stosuje się operacje chirurgiczne. Jeżeli torbiel jest naprawdę duża, usuwa się ją jeszcze w trakcie ciąży, należy  z tym jednak poczekać do drugiego trymestru ciąży. Najbezpieczniejszy dla dziecka jest jednak brak ingerencji. Dlatego jedyne, co możesz robić, to stałe odwiedzanie lekarza.

Co ciekawe, torbiel na jajniku znacznie utrudnia zajście w ciąże. Dlatego, zanim zaczniesz obawiać się o swoją płodność, koniecznie zrób zwyczajne badanie USG. Objawy, które powinny być dla Ciebie alarmujące to między innymi częste bule brzucha, krwawienia, częste oddawanie moczu, zaparcia, zdenerwowanie czy ból podczas stosunku.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 03.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
"Bule" serio? Kto redaguje te teksty?!
Dodano: 2017-04-04 18:55:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×