Uważaj na choroby weneryczne

Wenera (inaczej Wenus) nie cieszyłaby się z faktu, że od jej imienia wzięła nazwę grupa chorób przekazywanych podczas miłosnych uniesień. W naszych czasach z ryzykiem zakażenia chorobami wenerycznymi – bo o nich mowa – powinien liczyć się każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne.

Przekazane z miłością

Przekazane z miłościąW Polsce od 4 lat obserwuje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, przede wszystkim rzeżączkę, kiłę i kłykciny kończyste (powodowane przez HPV – zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego). Do listy dopisać należy jeszcze: opryszczkę narządów płciowych, chlamydie, zakażenia wirusem żółtaczki typu C oraz zakażenia wirusem HIV.

Kto jest najbardziej narażony? – Kluczowym czynnikiem ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową są nasze zachowania i zwyczaje seksualne. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z liczbą partnerów płciowych, preferencją seksualną  oraz rodzajem stosunków płciowych – tłumaczy dr n. med. Ewa Firląg-Burkacka. W przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową niebezpieczne są zarówno stosunki oralne, jak i waginalne oraz – wiążące się z największym ryzykiem – kontakty analne.

Seks oralny? Tylko z prezerwatywą - sprawdź dlaczego!

Stereotypowe myślenie o tego rodzaju chorobach jako o "wstydliwych"również sprzyja rosnącej liczbie zakażeń. Chorzy zgłaszają się do lekarza z zaawansowanymi objawami, co utrudnia leczenie. A zanim pojawią się w gabinecie lekarskim, z dużym prawdopodobieństwem zdążą już zakazić swoją partnerkę lub partnera. Często także obawiają się powiadomić swoich partnerów lub partnerki o konieczności zrobienia badań i podjęcia leczenia.

Nierzadko pacjenci, nawet jeśli już zgłoszą się do specjalisty, nie stosują się do jego zaleceń. W efekcie choroba pozostaje niedoleczona. – Również samowolne, amatorskie leczenie może być przyczyną powikłań, a niedoleczone i źle leczone choroby przeistaczają się w stan przewlekły – podkreśla dr Ewa Firląg-Burkacka.

Wszystkie z wymienionych chorób – jeśli są nieleczone lub leczone nieprawidłowo – prowadzą do poważnych powikłań.
Jak rozpoznać chorobę?

Dr Ewa Firląg-Burkacka do najczęstszych objawów zalicza:

- owrzodzenia, nadżerki, guzki na narządach płciowych
- wyciek ropny z cewki moczowej
- wydzielinę ropną i upławy z pochwy
- ból, przeczulicę, pieczenie podczas oddawania moczu
- częste parcie na mocz
- wysypki plamiste – plamisto-grudkowe na skórze gładkiej tułowia, kończynach oraz wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp
- owrzodzenia na śluzówkach jamy ustnej (kontakty oralne), owrzodzenia na narządach płciowych po kontaktach dopochwowych i analnych.

Kliknij i sprawdź, czy jesteś seksoholikiem!

W przypadku HIV zakażenie przez pierwsze 8-10 lat może nie dawać żadnych objawów, ale u 50-90% zakażonych osób po upływie 2 do 8 tygodni od zakażenia pojawia się tzw. ostra infekcja. Jej objawy to: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, plamisto-grudkowa wysypka, bóle mięśni i stawów, mogą wystąpić zmiany wrzodziejące w jamie ustnej, przełyku.

Objawy te pojawiają się w różnym stopniu nasilenia, często mogą zostać zlekceważone. Jednocześnie nie są to objawy typowe tylko dla zakażenia HIV, więc nie można stwierdzić zakażenia na ich podstawie. Tylko test wykonany we właściwym terminie może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie HIV.

Podczas seksu pamiętaj o prezerwatywie - kliknij i dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne!


Jeśli wyżej wymienione objawy pojawiają się po przygodnych kontaktach seksualnych, jak również po kontaktach ze stałymi partnerami (szczególnie, kiedy odbywają się bez zabezpieczenia), są wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza – dermatologa, wenerologa lub ginekologa.

Pamiętaj: Najlepsza ochrona przed HIV i większością inny chorób przenoszonych drogą płciową to prawidłowo użyta prezerwatywa.

HIV a inne choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych sprzyjają powstawaniu uszkodzeń na narządach płciowych, przez które z łatwością przenika HIV. W rezultacie zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową zwiększa ryzyko zakażenia HIV.

Poznaj objawy oraz metody leczenia zapalanie jajników!

Artykuł powstał w ramach kampanii "ABC seksu w obrazkach"  współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Źródło: Mat. prasowe
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 10.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Marzenka123
W zeszłe wakacje miałam niebezpieczny kontakt po którym miałam świąd. Nie miałam pewności co mi dolega, ai też nie chciałam iść do zbytnio do lekarza. Wstydziłam się, tym bardziej że nie wiedziałam jakie konkretnie badanie wykonać. Na szczęście trafiłam na zdrowegeny gdzie można było wykonać cały pakiet badań wenerycznych. Badanie wykonałam w domu i w końcu dowiedziałam się co mi jest... Antybiotykoterapia trochę trwała, jednak teraz jestem w pełni zdrowa.
Dodano: 2017-03-29 15:31:40 Zgłoś nadużycie
runa
uuuu strasznie wstydliwy problem
Dodano: 2013-05-07 14:59:27 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×