Uważaj na wątrobę

Na myśl o świętach już boisz się kłopotów z wątrobą i robisz zapas różnego rodzaju tabletek? Zapoznaj się z naszymi poradami, jak o nią zadbać w święta i nie tylko.

Uważaj na wątrobę

Uważaj na wątrobę


Rzadko myślimy o naszej wątrobie, gdyż tak naprawdę nieczęsto daje nam o sobie znać, a właściwie raczej odczuwamy inne narządy, na które ta naciska, kiedy przez nasze nieodpowiednie nawyki dochodzi do jej powiększenia. To właśnie w święta najczęściej wątroba zmienia swoje wymiary. Dlaczego? Oto kilka rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, lub zdecydowanie je kontrolować, aby nie towarzyszyły Ci nieprzyjemne dolegliwości.

Przede wszystkim nie jedz tłustych potraw! Wiadomo, że święta kojarzą się z dużą ilością jedzenia, lecz warto zwrócić uwagę, aby spożywane przez nas dania nie charakteryzowały się ogromną ilością tłuszczu, ewentualnie ograniczajmy ilość ich spożycia.

Wielu osobom święta nieodłącznie kojarzą się także z piciem alkoholu, którego wybitnie nie lubi wątroba, gdyż ten powoduje jej otłuszczenie, które skutkuje stanami zapalnymi, a nawet marskością wątroby. Zwróćmy uwagę, aby spożywany przez nas alkohol był niskoprocentowy, a i z tym nie przesadzajmy.

Uważaj na wątrobę

Uważaj na wątrobę


O wątrobę warto zadbać już przed świętami. Nie lubi ona nieregularnych posiłków. Najlepiej żebyśmy spożywali 5 posiłków dziennie. Wynika to z tego, że kiedy jemy raz, ale duże ilości, wtedy ta musi bardzo intensywnie pracować. Jeżeli natomiast spożywasz posiłek co 5 godzin, powoduje to powstawanie kamieni żółciowych, stąd też wskazanie na spożywanie 5 posiłków.

Jednym z najbardziej groźnych stanów dla wątroby jest otyłość, przy której również występuje jej otłuszczenie, a w rezultacie m.in. stany zapalne, zatem zwróćmy uwagę na naszą wagę, ale nie katujmy się także niezdrowymi dietami. Zabójcze dla wątroby są również leki, a szczególnie przeciwbólowe i uspokajające. Najważniejsze jest, aby wszystkie środki stosować ściśle według zaleceń lekarza, lub wskazań na ulotce.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 13.12.2013 (aktualizacja: 2013-12-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×