Uzależnienie od słodyczy - sprawdź czy masz z tym problem

Słodycze... któż nas ich nie lubi? Czy jednak możliwe jest, by się od nich uzależnić tak jak od popularnych używek takich jak alkohol czy papierosy?

Uzależnienie od słodyczy - sprawdź czy masz z tym problem

Sprawdź czy jesteś uzależniona od słodyczy

Czekolada, cukierki, słodkie ciasta i ciasteczka, to coś przed czym ciężko się bronić. Jednak te przyjemności mogą być bardzo niebezpieczne. Coraz więcej osób cierpi na uzależnienie od słodyczy. I choć mało się o tym mówi, nie można lekceważyć tego problemu.

Kiedy ktoś mówi o uzależnieniu od razu przychodzi nam na myśl alkohol, papierosy czy inne używki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można się uzależnić od słodyczy. Jak to się dzieje i jakie są objawy takiego uzależnienia?

Od małego przyzwyczajeni jesteśmy, że słodycze są nagrodą, dlatego w naszej świadomości są czymś przyjemnym, dobrym. W dorosłym życiu stają się więc często "lekiem na całe zło". Cukier podnosi w naszym organizmie poziom serotoniny, której potoczna nazwa to hormon szczęścia, dlatego bardzo łatwo się od niego uzależnić. Po pewnym czasie nasze ciało zacznie zauważać zależności między dostarczaniem do niego cukru, a wzrostem serotoniny i zacznie się domagać słodkości w określonych sytuacjach. Tak właśnie rozwija się uzależnienie...

 

Nie każdy zwyczaj sięgania po coś słodkiego staje się od razu uzależnieniem, które powinniśmy leczyć. Jeżeli jednak w pewnych sytuacjach chęć zjedzenia jakiegoś ciasteczka lub czekolady staje się silniejsza i ważniejsza niż wszystko inne - można zacząć się martwić. Jeżeli dochodzą do tego nieudane próby odzwyczajenia od słodyczy, a próba zerwania z przyzwyczajeniem wywołuje u nas typowe objawy odstawienia, takiej jak zdenerwowanie, drażliwość, czy nadmierna złość, to jest to już mocny dowód na to, że mamy problem.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 05.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×