W laboratorium stworzono... plemniki!

Problem niepłodności coraz częściej dotyczy mężczyzn. Naukowcy postanowili zareagować.

W laboratorium stworzono... plemniki!

Męska niepłodność jest coraz większym problemem na całym świecie. Niektórzy są zawziętymi przeciwnikami mieszania się nauki w poczynanie dzieci, lecz są i tacy, którzy tylko w tym widzą swoją nadzieję. 

Zobaczcie także: Jak rozmawiać z bliskimi o in vitro?

Najczęściej mówi się o niepłodności kobiet, lecz ta przypadłość w niemal równym stopniu dotyka także mężczyzn. Naukowcy podkreślają, że według wyników badań, obecnie mężczyźni mają jedną trzecią mniej plemników w porównaniu z przodkami. Pogorszeniu ulega także ich ruchliwość, jakość oraz długość życia. Maleje także objętość ejakulatu. Odpowiedzialne są za to m.in. używki, stres, wpływ technologii. 

Zespół naukowców z Francji postanowił znaleźć rozwiązanie na męską niepłodność i w laboratorium stworzył sprawne plemniki. Wszystko to dzięki zastosowaniu m.in. metody in vitro. 

Nasz zespół jako pierwszy na świecie, opracował technologię potrzebną do uzyskania w pełni uformowanych plemników, które następnie mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro - mówi dyrektor laboratorium Kallistem, Isabelle Cuoc.

W jaki sposób wyprodukowano plemniki? Pracowano na męskiej tkance rozrodczej, którą przekształcono. Czas trwania tego procesu wynosi ok. 72 dni.  

Zobaczcie także: Kobieta chce urodzić dziecko swojej zmarłej córki. Jak to możliwe? 

Procedura na razie nie jest wcielana w życie, lecz kiedy już klinika uzyska patent, rozpocznie badania na ludziach. 

Czyżby to była kolejna szansa dla par, które bez rezultatów starają się o dziecko? Czekamy na następne doniesienia naukowców. 

Zobaczcie także: Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Sobota 16.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×