Warzywo dnia: pomidor

Pomidor jest od wieków cenionym warzywem, co zawdzięcza swym niezwykłym właściwościom! Zapoznaj się z nimi już dziś!

Warzywo dnia: pomidor

Warzywo dnia: pomidorPomidory spożywamy w różnej postaci. Jest to warzywo cenione zarówno za swój wygląd, smak, jak i niezwykłe właściwości! Posiada wiele witamin i minerałów.

Wśród witamin zawartych w pomidorze znajdziemy Wit. A, C, E, K, Wit. z gr. B. Jeżeli chodzi o minerały, jest źródłem magnezu, potasu, fosforu, wapnia, manganu i żelaza.

Głównym i najbardziej zauważalnym walorem tegoż warzywa jest wysoka w nim zawartość likopenu, który silnie działa antynowotworowo.

Pomidory zawierają w sobie dużo wody, są niskokaloryczne, są też źródłem błonnika, przez co zapewniają uczucie sytości.


Warzywo dnia: pomidor

Warzywo dnia: pomidorZawarta w nich witamina C poprawia wygląd skóry, włosów, wzmacnia naczynia krwionośne, jak też zapobiega zmarszczkom i starzeniu się.

Ze względu też na swe właściwości rozjaśniające, pomidory są stosowane w kosmetyce, przy czym należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, czy nie jesteśmy na nie uczuleni.

Pomidory występują w różnych kolorach : czerwonym, zielonym i żółtym. Np. żółte pomidory mają mniej likopenu niż czerwone, lecz podobne właściwości odżywcze. Zielone za to mają najmniej wartości odżywczych, a dodatkowo zawierają tomatynę, która szkodzi organizmowi.

Ze spożywaniem pomidorów powinny uważać osoby chore na dnę moczanową, mające zgagę, czy zapalenie stawów, a także kobiety karmiące.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 28.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kamisia13
OSTATNIE DWA DNI
DARMOWE DOŁADOWANIE
Doładowania dowolnej sieci - dowód : iv.pl/images/79132424646141804843.jpg

Skopiuj w okno przeglądarki doladuj-za-darmo.pl/1nqo
Dodano: 2013-08-30 09:58:33 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×